Ve dnech 23. a 24. listopadu 2017 se uskutečnila konference NUSIM, uspořádána pro experty oborů bezpečnost jaderných elektráren a lidské zdroje. Během 2 dnů proběhlo několik přednášek o provozu českých a slovenských jaderných elektráren, nových divizích ČEZu, či vzdělávání a náboru nových pracovníků jaderných elektráren. Kromě expertů na jadernou energetiku promluvil také expert na volbu povolání, spokojenost zaměstnanců a možnosti vedoucích divizí udržet si spolehlivé a spokojené pracovníky. Více informací se dočtete v následujících odstavcích, sérii článků najdete zde.

Po úvodní sekci následovala sekce pojmenovaná: bezpečnost provozu JE, ve které 4 prezentující sdělili nové poznatky ze svých oborů a obohatili tak ostatní účastníky konference.

jaderná energie - NUSIM 2017: Bezpečnost provozu jaderných elektráren jako klíčová vlastnost pro další vývoj - V Česku (509 2239 1024x520) 1
Prezidenti Slovenské a České nukleární společnosti (zdroj: http://eventera.eu)

Jako první prezentující vystoupil Jan Kruml, ředitel Temelínské jaderné elektrárny, s prezentací „Provoz a perspektivy JE v ČR“. Informace, které Jan Kruml sdělil, se týkaly zejména problému stárnoucích pracovníků a potřebného know-how jak u samotného ČEZu, tak u jeho dodavatelů. Také se zmínil o nové struktuře vedení, totiž o rozdělení divize výroby na 2 celky a to: jaderná a klasická energetika. Od 1. 9. 2017 vznikla samostatná divize jaderná energetika, která má jasné cíle a to zvyšovat výrobu elektřiny z jaderných elektráren. V budoucnu by skupina ČEZ chtěla vyrábět více jak 30 TWh energie z jaderných zdrojů. Vyšší výroby energie lze dosáhnout především zefektivněním využívání tepelného cyklu díky horkovodu, který je nyní plánovaný z Temelínské elektrárny do Českých Budějovic.

Jan Kruml také sdělil, že pokud má být nový jaderný zdroj postaven do roku 2035, je nutné, aby byl připravený investiční model již v roce 2018. Podle něj je jaderná energetika v České republice důležitá nejen z důvodu výroby elektřiny, ale také z důvodu ekonomicko-sociálního. Celá 2 % hrubého domácího produktu jsou pouze z jaderné energetiky, navíc zaměstnává více jak 15 000 pracovníků a v neposlední řadě skupina ČEZ dotuje výzkumné instituce, střední a vysoké školy.

jaderná energie - NUSIM 2017: Bezpečnost provozu jaderných elektráren jako klíčová vlastnost pro další vývoj - V Česku (509 1559) 2
Daneš Burket a Jan Kruml při přednášce o Temelínské elektrárně (Zdroj: http://eventera.eu)

Na závěr této prezentace proběhla otázka na téma horkovodu z Temelína:

„Proč se horkovod z Temelína plánuje využívat právě nyní? Co přimělo ČEZ k jeho zprovoznění? “

„Využívání tepla z Temelína pro účely vytápění není aktuální nápad, ČEZ se snažil již v minulosti o zprovoznění trasy, ale teplárna v Českých Budějovicích nejevila zájem. V minulém roce však byly provedeny studie, které vedly k vytvoření modelu, který byl ekonomicky výhodný. Předpokládá se, že horkovod by mohl dodávat do Českých Budějovic první teplo již v sezóně 2020/2021.“

Vladimír Slugeň – Vzdělávání na Slovensku

Vladimír Slugeň, prezident Slovenské nukleární společnosti, prezentoval na konferenci téma lidské zdroje. Hlavní problém, který nyní nastal je nedostatek nových pracovníků a tím pádem ztráta know-how. Důvodem proč není nyní tak velký zájem o studium jaderných technologií je podle Vladimíra Slugeně dán především sníženým počtem narozených dětí v letech 1995 – 1998, druhý problém je zvýšený zájem o humanitní studia a nezajímavé pracovní nabídky pro technické pracovníky. Dříve bylo rozložení studentů mezi technickými vědami a humanitními v poměru 1:1, zatímco nyní je tento poměr 1:5.

Nemalý vliv na ztrátu zájmu o studium jaderných technologií na Slovensku je také neochota Slovenských elektráren dotovat vzdělání, či poskytovat stipendia nadějným studentům. Od roku 2015 vznikl na Slovenské technické univerzitě projekt EDA, Evropská akademie vyřazování, se zaměřením na výuku vyřazování jaderných elektráren. Bohužel, hlavní slovenská firma na vyřazování jaderných elektráren (JAVYS), neprojevila zájem o studenty s tímto zaměřením.

Zdroj: https://pavelsuk.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=637468

Celé články najdete zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..