Americká agentura National Nuclear Security Administration (NNSA) předložila americké regulační komisi Nuclear Regulatory Commission předběžnou zprávu o novém uranovém palivu, které umožní konverzi šesti amerických výzkumných reaktorů z vysoce obohaceného uranu na nízko obohacený uran.

jaderná energie - Milník pro nové nízko-obohacené palivo pro výzkumné reaktory - Ve světě (LEU fuel for MIT reactor 460 NNSA) 1
Reaktor MITR (zdroj: WNN)

Předběžná zpráva o monolitickém palivu s uranem a molybdenem (U-Mo) obsahuje údaje o výkonu nového paliva v reaktoru a o tom, jak se chová za různých podmínek.

Mezinárodní komunita pracuje na minimalizaci množství materiálu s vysoce obohaceným uranem, který by mohl být potenciálně použit pro jaderné zbraně. Za tímto účelem probíhají programy na konverzi výzkumných reaktorů – aby využívali paliva s nízko obohaceným uranem, který nepředstavuje riziko šíření. V některých případech – včetně šesti vysoce výkonných výzkumných reaktorů v USA – to může znamenat návrh nového paliva s nízko obohaceným uranem.

Vysoce výkonné výzkumné reaktory v USA, které čekají na konverzi, zahrnují: pokročilý zkušební reaktor a pokročilý zkušební reaktor pro kritické sestavy – oba v laboratoři Idaho National Laboratory; reaktor s vysokým neutronovým tokem na výrobu izotopů v laboratoři Oak Ridge National Laboratory v Tennessee; reaktor Massachusetts Institute of Technology Reactor (MITR) v lokalitě Cambridge v Massachusetts; reaktor National Bureau of Standards Reactor v Gaithersburgu v Marylandu; a reaktor University of Missouri Research Reactor v Kolumbii v Missouri.

Předběžná zpráva o bezpečnostních analýzách předložená institutem MIT a agenturou NNSA komisi Nuclear Regulatory Commission ukazuje, že reaktor MITR může bezpečně fungovat s použitím nového paliva s nízko obohaceným uranem, uvedla agentura NNSA. Během následujících několika let institut MIT předloží závěrečnou zprávu o analýze bezpečnosti, založenou na zpětné vazbě z přezkumu komise Nuclear Regulatory Commission a z průběžných testů paliva s nízko obohaceným uranem. Po schválení komisí Nuclear Regulatory Commission bude institut MIT schopen konvertovat reaktor na kvalifikované palivo s nízko obohaceným uranem.

Reaktor MITR je lehkovodní reaktor, který v současné době využívá palivo obohacené na 93 %. Konverzí reaktoru MITR dojde k eliminaci přepravy přibližně tří kilogramů vysoce obohaceného uranu ročně, uvedla agentura NNSA.

„Výrazný závazek institutu MIT vůči tomuto náročnému, ale přesto velmi důležitému projektu konverze na využívání paliva s nízko obohaceným uranem je ilustrován dokončením tohoto důležitého milníku,“ uvedl Jeff Chamberlin, ředitel úřadu Office of Conversion agentury NNSA.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..