Sobota, 24 října
Shadow

Mezinárodní skupina IAG doporučuje využívání velkých jaderných reaktorů

Mezinárodní poradní skupina International Advisory Group (IAG), která byla pověřena přezkoumáním pokroku při implementaci jordánského jaderného programu, doporučila, aby Jordánsko rozšířilo své možnosti diverzifikace energetických zdrojů o velké jaderné reaktory a podpořilo je pomocí malých modulárních reaktorů (small modular reactors – SMR). Jordánsko by tímto způsobem mělo přispět k řešení rostoucí poptávky po dodávkách elektrické energie v zemi.

Jordánský výzkumný reaktor (zdroj: Business Korea)

Doporučení přinesla zpráva vypracovaná skupinou IAG, jíž předsedá bývalý premiér Marouf Bakhit. Skupina IAG byla vytvořena v listopadu roku 2015, aby poskytovala konzultace v otázkách nakládání s jaderným odpadem a o nejlepších možnostech a mechanizmech financovaní jaderných elektráren.

Místopředseda jordánské komise Jordan Atomic Energy Commission (JAEC) Kamal Araj přezkoumal doporučení od skupiny IAG, která zdůraznila význam disponovat velkými jadernými reaktory a zvyšovat počet reaktorů s technologií SMR, a to kvůli rostoucí poptávce po elektřině.

Podle místopředsedy Araje zpráva vyzvala jordánskou komisi JAEC ke spolupráci s komisí Energy & Minerals Regulatory Commission (EMRC) pro vytvoření a udržování silné kultury bezpečnosti, která bude brát v potaz otevřenost, průhlednost a přijatelnost výzev.

U jordánského jaderného reaktoru sloužícího pro výzkum a výcvik, který se nachází na univerzitě Jordan University of Science and Technology (JUST), tato skupina zdůraznila význam podpory tohoto reaktoru, aby se stal regionálním centrem pro vzdělávání a výcvik jaderných inženýrů a fyzikálních studentů.

Skupina, která se skládá z odborníků v oblasti jaderné energie, jaderné bezpečnosti, jaderné regulace a dalších jaderných opatření, vydala svoji první výroční zprávu v červenci roku 2016. Její druhá zpráva byla zveřejněna v listopadu 2017.

Zdroj: Petra.gov.jo

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..