Mezinárodní poradní skupina International Advisory Group (IAG), která byla pověřena přezkoumáním pokroku při implementaci jordánského jaderného programu, doporučila, aby Jordánsko rozšířilo své možnosti diverzifikace energetických zdrojů o velké jaderné reaktory a podpořilo je pomocí malých modulárních reaktorů (small modular reactors – SMR). Jordánsko by tímto způsobem mělo přispět k řešení rostoucí poptávky po dodávkách elektrické energie v zemi.

jaderná energie - Mezinárodní skupina IAG doporučuje využívání velkých jaderných reaktorů - Ve světě (nuclearreactor) 1
Jordánský výzkumný reaktor (zdroj: Business Korea)

Doporučení přinesla zpráva vypracovaná skupinou IAG, jíž předsedá bývalý premiér Marouf Bakhit. Skupina IAG byla vytvořena v listopadu roku 2015, aby poskytovala konzultace v otázkách nakládání s jaderným odpadem a o nejlepších možnostech a mechanizmech financovaní jaderných elektráren.

Místopředseda jordánské komise Jordan Atomic Energy Commission (JAEC) Kamal Araj přezkoumal doporučení od skupiny IAG, která zdůraznila význam disponovat velkými jadernými reaktory a zvyšovat počet reaktorů s technologií SMR, a to kvůli rostoucí poptávce po elektřině.

Podle místopředsedy Araje zpráva vyzvala jordánskou komisi JAEC ke spolupráci s komisí Energy & Minerals Regulatory Commission (EMRC) pro vytvoření a udržování silné kultury bezpečnosti, která bude brát v potaz otevřenost, průhlednost a přijatelnost výzev.

U jordánského jaderného reaktoru sloužícího pro výzkum a výcvik, který se nachází na univerzitě Jordan University of Science and Technology (JUST), tato skupina zdůraznila význam podpory tohoto reaktoru, aby se stal regionálním centrem pro vzdělávání a výcvik jaderných inženýrů a fyzikálních studentů.

Skupina, která se skládá z odborníků v oblasti jaderné energie, jaderné bezpečnosti, jaderné regulace a dalších jaderných opatření, vydala svoji první výroční zprávu v červenci roku 2016. Její druhá zpráva byla zveřejněna v listopadu 2017.

Zdroj: Petra.gov.jo

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..