Začátkem roku plánuje Maďarsko zahájení přípravných prací v projektu jaderné elektrárny Paks II. Samotná výstavba má začít v roce 2020. Na mezinárodním fóru Atomex Europe 2017 v Budapešti to řekl Attila Aszódi, státní tajemník pro udržení výroby elektřiny v elektrárně Paks.

jaderná energie - LN: Maďarsko spojí budoucnost s jádrem, elektrárnu jim postaví Rusové - Nové bloky ve světě (Azsodi 1024) 1
Attila Aszódi, státní tajemník pro udržení výroby elektřiny v jaderné elektrárně Paks. (Zdroj: Rosatom)

V Maďarsku je v současnosti provozována jedna jaderná elektrárna, která má stejný typ reaktorů jako česká elektrárna Dukovany, tedy VVER-440. Paks I má s českou sestrou společný i věk. Jednotlivé bloky byly spouštěny v 80. letech minulého století a Maďarsko se nyní připravuje na roky 2032 až 2037, kdy bude jednotlivé bloky odstavovat.

Na rozdíl od Česka jsou Maďaři v dost nevýhodné pozici, protože zhruba třetinu spotřeby elektřiny pokrývá Paks I, třetinu jiné zdroje a třetinu dovoz ze zahraničí. V projektu elektrárny Paks II se tedy spojuje strategická investice do budoucna s nutností zajistit dodávky elektřiny co nejdříve.

Maďarsku nová elektrárna zajistí stabilní dodávky levné elektřiny až do konce tohoto století, protože má být v provozu minimálně 60 let s možností pozdějšího prodloužení.

Celý text najdete na webu Lidových novin.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..