Komise Public Service Commission (PSC) ve státě Georgii dne 21. prosince jednohlasně schválila doporučení společnosti Georgia Power na dokončení třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Vogtle. Vlastníci projektu se dohodli na nových sankcích za zpoždění a zvyšování nákladů, které stanovila komise PSC.

jaderná energie - Komise PSC ve státě Georgia schválila dokončení JE Vogtle - Nové bloky ve světě (Vogtle Nov 17 460) 1
JE Vogtle (zdroj: WNN)

Komise PSC zvažovala doporučení předložené v srpnu majiteli dvou zmíněných bloků JE Vogtle – společností Georgia Power, Oglethorpe Power, MEAG Power a Dalton Utilities – aby pokračovala výstavba těchto dvou bloků s designem AP100. Doporučení bylo založeno na výsledcích komplexního časového harmonogramu a na hodnocení nákladů na dokončení a možné zrušení, které provedli majitelé elektrárny poté, co v březnu letošního roku vyhlásil dodavatel – firma Westinghouse – podle kapitoly 11 zákona o bankrotech svůj bankrot.

Předseda komise PSC Stan Wise uvedl, že je přesvědčen, že podmínky předložené v návrhu místopředsedy Tima Echolse jsou přiměřené. „Dnes jsme se nezbavili naší zodpovědnosti,“ řekl. „Věřím, že palivová rozmanitost a dlouhodobé výhody, které získáme po dobu trvání tohoto projektu, byly rozhodujícími faktory rozhodnutí komise,“ dodal.

Ve svém rozhodnutí o 17. zprávě Vogtle Construction Monitoring Report komise PSC stanovila, že třetí a čtvrtý blok JE Vogtle by měly být dokončeny a schválila i ověřila výdaje na projekt ve výši 542 milionů dolarů mezi 1. lednem a 30. červnem. Rovněž schválila revidovaný harmonogram společnosti Georgia Power a odhad nákladů, který vyhodnotila jako „přiměřený“. Schválený odhad nákladů bude ponížen o částky, které firma Toshiba vyplácí v rámci své mateřské záruky, což schválený revidovaný kapitálový odhad stanovuje na částku 7,3 miliardy dolarů.

Komise PSC také povolila společnosti Georgia Power rozvíjet komunitní solární zařízení s výkonem 5 MWe na pozemku, jenž vlastní a jenž se nachází vedle jaderné elektrárny Vogtle.

 „Rozhodnutí dokončit třetí a čtvrtý blok JE Vogtle je důležité pro energetickou budoucnost státu Georgia i celých Spojených států amerických,“ řekl předseda a generální ředitel společnosti Georgia Power Paul Bowers. „Komise Public Service Commission se ukázala jako vůdčí instituce při tomto složitém a obtížném rozhodování a uznala, že rozšíření jaderné elektrárny Vogtle je klíčem k tomu, abychom zajistili, že náš stát bude mít v současné době cenově dostupnou a spolehlivou energii, jež bude podporovat hospodářský růst i pro příští generace,“ doplnil.

Nový podmíněný závazek v dodatečných úvěrových zárukách poskytnutých americkým ministerstvem energetiky – Department of Energy – ve výši přibližně 1,67 miliardy dolarů, který byl oznámen v září tohoto roku, a nedávná platba ze strany firmy Toshiba ve výši 100% mateřské záruky, která se měla uskutečnit během několika let, také pomůže minimalizovat dopad nových bloků na účty za elektřinu, uvedla společnost. Platby v rámci mateřské záruky se kromě dodatečných sankcí očekávají ve výši 2,75 miliardy dolarů.

Společnost Georgia Power také aktivně podporuje právní předpisy, které by umožnily, aby jaderná elektrárna Vogtle nadále získávala nárok na vyšší daňové slevy za výrobu jaderné energie – pokud by nové reaktory vstoupily do provozu až po roce 2021. Podle stávajících daňových pravidel by bloky – jejichž zahájení komerčního provozu je očekáváno v listopadu roku 2021 (třetí blok) a listopadu roku 2022 (čtvrtý blok) – musely být uvedeny do provozu před 1. lednem 2021, aby získaly nárok na slevy.

Americký ministr energetiky Rick Perry na Twitteru uvedl, že rozhodnutí komise PSC naznačuje závazek k pokročení tohoto projektu vpřed. „Je to důležitý milník pro budoucnost čisté, spolehlivé a americké jaderné energie!“

Firma Westinghouse uvedla, že je „potěšena“ rozhodnutím komise PSC. José Emeterio Gutiérrez, prezident a generální ředitel společnosti, prohlásil, že tím naznačila význam domácího jaderného energetického programu v USA.

 „Toto je obzvláště důležité rozhodnutí pro americký energetický sektor a globální průmysl v oblasti jaderné energie. Ekonomika státu Georgia bude i nadále těžit z výhod spolehlivé, bezpečné a čisté energie, kterou bloky budou poskytovat po svém dokončení,“ uvedl.

Výstavba v jaderné elektrárně Vogtle pokračovala nepřetržitě i po bankrotu firmy Westinghouse, přičemž společnost Southern Nuclear převzala na staveništi funkci projektového manažera a firma Bechtel řídí výstavbu.

 „Pokrok je stabilní a zřejmý, ilustrovaný několika nedávnými úspěchy, jako je umístění nových stínících panelů pro oba bloky, umístění modulu  CA02 o váze 52 tun ve čtvrtém bloku a instalace prvního parogenerátoru,“ uvedla společnost Georgie Power.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..