Zpráva připravená pro ministerstvo energetiky a ochrany životního prostředí v americkém státu Connecticutu (Department of Energy and Environmental Protection – DEEP) a jeho úřad pro regulaci veřejných služeb (Public Utilities Regulatory Authority – PURA) zjistila, že je pravděpodobné, že jaderná elektrárna Millstone společnosti Dominion Energy bude v ziskovém provozu v období od roku 2020 do roku 2035, a to i na dynamickém trhu a při předpokládaných provozních nákladech.

jaderná energie - JE Millstone společnosti Dominion Energy bude výnosná až do roku 2035 - Ve světě (Millstone 460) 1
JE Millstone (zdroj: WNN)

Guvernér státu Connecticutu Dannell Malloy v červenci směřoval ministerstvo DEEP a úřad PURA k vyhodnocení současné a budoucí životaschopnosti pokračujícího provozu této elektrárny. Oba orgány pověřily poradenskou firmu z oblasti energetického managementu Levitan & Associates, Inc (LAI), sídlící v Bostonu, aby vyhodnotila finanční vyhlídky elektrárny a odhadla dopad na daňové poplatníky v Connecticutu a na ekonomiku v tomto státě jako celek, pokud by měla být elektrárna trvale odstavena.

Ministerstvo DEEP a úřad PURA nyní zveřejnily zhodnocení zdrojů firmou LAI a svůj vlastní návrh zprávy, který je otevřen k veřejné diskuzi až do 8. ledna. Závěrečná zpráva bude zveřejněna do 1. února.

„Za očekávaných tržních podmínek se současná hodnota peněžních toků JE Millstone po zdanění od poloviny roku 2021 do poloviny roku 2035 pohybuje kolem 2,4 miliardy dolarů. Při nižší než očekávané ceně zemního plynu se současná hodnota sníží na přibližně 1,5 miliardy dolarů. Při nízkých cenách zemního plynu a vyšších provozních nákladech jaderné elektrárny Millstone, než se předpokládalo, současná hodnota klesne na 1,3 miliardy dolarů, ale zůstává „stále zisková“,“ zjistila firma LAI.

Společnost Dominion Energy uvedla, že předběžná zpráva ministerstva DEEP a úřadu PURA „jasně prokázala, že JE Millstone je pro Connecticut nezbytná – pokud chce splnit své energetické, environmentální a ekonomické cíle“. Společnost uvedla, že studie správně stanovila důsledky, kterým by stát čelil bez elektrárny. Tyto důsledky zahrnují „chronické“ problémy se spolehlivostí, nesplnění cílů v oblasti snižování emisí oxidu uhličitého, ztráty podstatných pracovních míst i ekonomických výhod a vyšší náklady pro zákazníky.

Zpráva vychází z průmyslových předpokladů, které jsou založeny na srovnání s jadernými elektrárnami, a to v porovnání s JE Millstone z hlediska designu, provozních nákladů a místních nákladů, uvedla společnost Dominion Energy. Zpráva „vynechala hodnocení“ nákladů a příjmů jaderné elektrárny Millstone, ale ministerstvo DEEP a úřad PURA „snadno uznaly, že chyba byla způsobena časovými omezeními“, uvedla společnost.

„Poskytli jsme v minulém měsíci ministerstvu DEEP a úřadu PURA aktuální důvěrné finanční informace o nákladech a příjmech JE Millstone. Jsme odhodláni spolupracovat s nimi, aby byly konkrétní informace o jaderné elektrárně Millstone zahrnuty do závěrečné zprávy,“ uvedla společnost.

Jaderná elektrárna Millstone je jediná provozovaná jaderná elektrárna ve státě Connecticut. Tato elektrárna obsahuje dva tlakovodní reaktory, jež mají kombinovanou kapacitu 2 088 MWe a vyrábějí zhruba 45 % elektrické energie ve  státě. V listopadu guvernér Malloy schválil zákon senátu č. 1501 – An Act Concerning Zero Carbon Procurement – který by, pokud se prokáže, že je v nejlepším zájmu daňových poplatníků, umožnil státním jaderným elektrárnám vstoupit do konkurenčního procesu zadávání veřejných zakázek s jinými zdroji energie, jež produkují nulové emise uhlíku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..