Životní cyklus elektrárny Shippingport začal již před 60 lety. Druhého prosince 1957 dosáhl reaktor v elektrárně Shippingport, prvé americké velké jaderné elektrárny, poprvé kritičnosti. K této události došlo 15 let po spuštění první řízené štěpné řetězové reakce v reaktoru CP-1 poblíž Chicaga. Mnoho důležitých lidí, včetně admirála Rickovera, byli přítomni spouštění.

jaderná energie - Jaderná elektrárna Shippingport – 5 rychlých faktů - Zprávy (Shippingport Under Construction 1024x797) 1
Dobová fotografie z výstavby jaderné elektrárny Shippingport (zdroj: ansnuclearcafe.org)

Poslední šance jaderné energetice

Během roku 1953 námořnictvo zrušilo projekt CVR (CV pro letadlové lodě a R pro reaktory), což zkomplikovalo život organizaci Atomic Energy Commission (AEC), která měla na starosti rozvoj jaderných technologií. AEC doufala, že projekt CVR může vést jednak k větším námořním lodím a také ke komerčním jaderným elektrárnám. Požadavek na finanční prostředky pro civilní jaderné elektrárny byl krátce na to také zamítnutý. AEC se rozhodlo apelovat přímo na prezidenta Eisenhowera ve snaze zabránit úplné ztrátě pokroku. Výsledkem byl projekt, který nakonec vedl k elektrárně Shippingport.

Shippingport neměl být Shippingportem

Byla uspořádána soutěž na to, kdo se stane partnerem AEC při budování nové jaderné elektrárny. Z mnoha nabídek, které přišly z celé země, zvítězila energetická společnost Duquesne Light Company (zásobující oblast nazývanou Greater Pittsburgh) vyhrál. K výstavbě byla vybrána lokalita na břehu řeky Ohio poblíž obce Shippingport, takže stejný název dostala i elektrárna.

Rychlost výstavby Shippingportu

Ceremonie u příležitosti zahájení výkopových prací Shippingportu proběhla 6. září 1954. Vlastní stavba budov začala v roce 1955 a v říjnu 1956 byla elektrárna připravena pro montáž reaktorové nádoby v reaktorovém sále. O rok později bylo do reaktoru zavezeno palivo a začaly přípravy testování a dosažení kritičnosti.

jaderná energie - Jaderná elektrárna Shippingport – 5 rychlých faktů - Zprávy (Shippingport Press Package 1) 2
Elektrárna Shippingport (zdroj: ansnuclearcafe.org)

Projekt Shippingport je definitivně za námi

Dnes v této lokalitě najdeme dva bloky jaderné elektrárny Beaver Valley ze 70. let, které původně přiléhaly ke staré elektrárně. Původní jaderná elektrárna Shippingport ale byla kompletně demontována a všechny budovy byly zbourány včetně jejich částí pod úrovní země. Reaktorová nádoba byla vyjmuta v jednom kuse a odvezena do úložiště. Dnes tak na místě první americké komerční jaderné elektrárny nenajdeme nic viditelného.

Zdroj: Ansnuclearcafe.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..