Na nového českého premiéra Andreje Babiše čeká hned na začátku mandátu důležité rozhodnutí: kdo zaplatí výstavbu nových jaderných bloků v Česku. Pokud se má nový reaktor v Dukovanech stihnout včas, musí začít ČEZ s výběrem firmy, která ho postaví, již na jaře. Rozjíždí se kolotoč lobbingu zahraničních uchazečů, kteří se snaží zakázku zhruba za 200 miliard získat.

jaderná energie - HN: Souboj o 200 miliard za dostavbu Dukovan se rozjíždí - Nové bloky v ČR (edu II 1) 1
Jedna z vizualizací nových bloků v Dukovanech. (Zdroj: ČEZ)

S výstavbou nových reaktorů v Temelíně a Dukovanech počítá státní energetická koncepce. Prioritou jsou Dukovany, jejichž současné bloky začnou dosluhovat již kolem roku 2035. Politici se ale s ČEZ už pět let nemohou shodnout, kdo projekt s nejistou návratností a vysokou cenou zaplatí. A zatím to nevypadá, že by se tato shoda blížila.

„Můj názor je čtyři roky stejný. ČEZ by měl vzít Dukovany, ocenit je, vložit do stoprocentní dcery a udělat tendr na dodávku technologie a financování. Nadále tohle budu prosazovat, ale pro mou vládu to teď není priorita,“ uvedl včera Babiš.

Vedení ČEZ v minulosti dalo jasně najevo, že firma nové jaderné bloky nemůže financovat bez státních garancí. Schválením tak velké a riskantní investice bez státních garancí by firmě hrozily žaloby od menšinových akcionářů, kteří v ČEZ drží přibližně 30 procent. Manažeři proto začali připravovat studii na možné rozdělení firmy. Jeden scénář by mohl být, že stát od ČEZ odkoupí projekt na dostavbu nového reaktoru, která pak proběhne v jeho režii. Druhou možností je rozdělení ČEZ, na jehož konci by část firmy ze 100 procent ovládal stát a mohl by jí pak bez obavy z menšinových akcionářů výstavbu nařídit.

Dělení firmy ale Babiš odmítá. „To je totálně nepřijatelné, abychom obchodní a distribuční část prodali a stát si nechal výrobu. To zaplatí potom jenom daňoví poplatníci, občané a firmy.“

I když stále není jasné, jak tento spor dopadne, zájem o projekt za stovky miliard již projevili téměř všichni velcí mezinárodní hráči, kteří se snaží ČEZ i vládu přesvědčit, že právě jejich reaktor je nejlepší, nejbezpečnější a dá nejvíce práce českým firmám.

Celý text najdete na webu Hospodářských novin.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..