Nová uhelná elektrárna Pljevlja II., o jejíž stavbu se ucházela i česká firma Škoda Praha, nebude. Černohorská vláda projekt zrušila s tím, že se pokusí o rekonstrukci již existující elektrárny. České firmě se nepodařilo sehnat financování projektu, Černohorci požadovali financování až ve výši 85 procent z odhadovaných nákladů 9,5 miliardy korun.

jaderná energie - HN: Škoda Praha přišla o zakázku za 9,5 miliardy v Černé Hoře. ČEZ přemýšlí, zda má firmu prodat - V Česku (te pljevlja 4) 1
Hnědouhelná elektrárna Pljevlja. (Zdroj: EPCG)

Škoda Praha v září 2016 podepsala s černohorskou státní energetickou firmou Elektroprivreda Crne Gore smlouvu na stavbu elektrárny o výkonu 254 megawattů. Z podpory zakázky už ale před rokem vycouvaly Česká exportní banka i státní pojišťovna EGAP. Jednou z podmínek financování měly být i státní záruky, které Černá Hora nebyla kvůli potížím s vlastním zadlužením schopna poskytnout.

Černohorská vláda odmítla i alternativní plán Škody Praha financovat projekt pomocí spolupráce s čínskými bankami a dalšími partnery jako je americký koncern GE. „Bylo tu oproti první nabídce velké právní riziko, byla tam i jiná technická řešení. Vláda ji označila za nepřijatelnou,“ řekla na tiskové konferenci černohorská ministryně hospodářství Dragica Sekuličová.

Uhelné elektrárny na Balkáně, hlavně v Srbsku, nyní staví už pouze čínské firmy. Západní firmy a státy se do nových projektů, rizikových pro životní prostředí i kvůli politické nejistotě, nepouštějí. Ve státech OECD navíc od ledna 2017 nemohou firmy pro výstavbu uhelných elektráren získávat státní podporu.

Celý text najdete na webu Hospodářských novin.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..