Nejvýkonnější laser na světě by člověk nejspíš hledal v nějakém věhlasném ústavu Spojených států, ve skutečnosti je ale v Dolních Břežanech, vesnici kousek od Prahy. Je součástí instituce nazvané ELI Beamlines (ELI znamená Extreme Light Infrastructure) a v příštím roce by měla nastat jeho velká chvíle: bude uveden do plného provozu.

jaderná energie - HN: Česko spouští nejvýkonnější lasery světa, překonají Temelín. Pomohou v medicíně i astrofyzice - Věda a jádro (L3 photo.gif.1134x756 q85 1024) 1
Petawattový laserový systém L3-HAPLS v ELI Beamlines. (Zdroj: ELI Beamlines)

Na nesmírně kratičké okamžiky dosáhne výkonu až 10 petawattů, tedy o více než šest řádů vyšší než nejvýkonnější lasery současnosti. Na paty mu bude šlapat jen současný držitel rekordu, japonský LFEX (Laser for Fast Ignition), který umí po dobu jedné pikosekundy vyzářit dva petawatty. Pro srovnání je výkon jednoho temelínského reaktoru 1055 megawattů. Deset petawattů by pak odpovídalo přibližně výkonu deseti milionů takových reaktorů. Ovšem protože záblesk trvá nesmírně krátkou dobu, je příkon zařízení přepočítaný na hodiny srovnatelný s běžným domácím spotřebičem.

Po uvedení do provozu v příštím roce se ELI Beamlines stane centrem revolučních experimentů v nejrůznějších oblastech – od zkoumání struktury hmoty přes medicínský výzkum až po astrofyziku. Vybudování bylo financované převážně ze strukturálních fondů EU, dvě obdobná zařízení vznikla ještě v Maďarsku a Rumunsku.

Celý text najdete na webu Hospodářských novin.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..