Duncan Hawthorne, generální ředitel společnosti Horizon Nuclear Power, ve svých komentářích pro Financial Times z 19. Prosince uvedl, že se formuje dohoda mezi vládou a průmyslem a že se finanční model jaderné elektrárny Hinkley – jenž zahrnoval společnost EDF i jejího čínského partnera CGN a jenž pokryl celkové náklady na výstavbu – nebude opakovat. Společnost Horizon je britská dceřiná společnost firmy Hitachi-GE, kterou regulátoři nedávno informovali o úspěšném dokončení procesu Generic Design Assessment (GDA) procesu pro jejich britskou verzi pokročilého varného reaktoru – UK Advanced Boiling Water Reactor (UK ABWR).

jaderná energie - Generální ředitel společnosti Horizon tvrdí, že model JE Hinkley je neopakovatelný - Nové bloky ve světě (Duncan Hawthorne 250 Horizon) 1
Duncan Hawthorne (WNN)

Společnost Horizon má v plánu vybudovat dva reaktory ABWR v lokalitě Wylfa Newydd na ostrově Anglesey v severním Walesu a uvést je do provozu v roce 2025. Reaktorový design UK EPR, od společností Areva a EDF, byl prvním designem, který dokončil proces GDA, a to v prosinci roku 2012. Závěrečné dohody umožňující výstavbu dvou rektorů EPR v JE Hinkley Point C byly podepsány v září loňského roku vládou Spojeného království a společnostmi EDF a CGN. Tyto dohody zahrnovaly kontrakt contract-for-difference (CfD) – garantovaná cena za elektřinu vyrobenou v JE Hinkley Point C, která zaručuje, že elektrárna získá 92,5 liber za každou MWh během prvních 35 let provozu.

Článek v deníku Financial Times ze dne 19. prosince sdělil, že probíhají konstruktivní debaty mezi společností Horizon, ministerstvem financí a ministerstvem obchodu o alternativních strukturách financování. Ačkoli ředitel Hawthorne odmítl poskytnout další detaily, noviny uvedly, že varianty, které jsou zvažovány, zahrnují možnost, kdy vlády Spojeného království a Japonska vloží svůj vlastní kapitál nebo použijí své „finanční síly“, aby pomohly snížit náklady dluhového financování.

Noviny citovaly zprávu výboru Commons public accounts select committee z minulého měsíce, která nařkla ministry ze „závažných strategických chyb“ v udělení kontraktu firmě EDF, na základě čehož výbor „předpovídá, že spotřebitele to bude stát 30 miliard liber nad tržní cenou za elektřinu z JE Hinkley za období trvající 35 let“.

Ředitel Hawthorne řekl novinám, že úředníci z ministerstva financí jsou ve spojení se společností Horizon a „zavázali se nalézt řešení“, které dovolí vybudovat jadernou elektrárnu v lokalitě Wylfa levněji než JE Hinkley. Zároveň varoval, že firma Hitachi, která doposud investovala přibližně 2 miliardy liber – ještě než byly zahájeny výkopové práce, potřebuje v roce 2018 vidět výrazný pokrok.

Hawthorne uvedl: „Potřebujeme vidět … nějakou dohodu s vládou ohledně hlavních termínů … do poloviny příštího roku. Je zde určitě bod, kdy rada firmy Hitachi řekne „Toto je příliš velká expozice“.“

Ředitel Hawthorne prohlásil, že musí být „jasno“ mezi cenou JE Hinkley a JE Wylfa, aby v budoucnu byly politicky přijatelné a ekonomicky konkurenceschopné. Zároveň řekl, že jaderná energie si zaslouží být brána jako prémiová v porovnání s přerušovanou dodávkou z větrných a slunečních elektráren.

Také uvedl: „Jsme záruční pojistkou pro dlouhodobé stabilní dodávky a je zde cena za tuto jistotu.“

Jaderná energie pomohla Spojenému království snížit emise mnohem rychleji než v Německu, kde postupný odchod od jádra vrátil zemi k závislosti na uhlí ze 40 %. Energetický přechod (německy Energiewende) byl zaveden po tom, co se německá vláda rozhodla o postupné vyřazení svých jaderných elektráren z provozu, a to v reakci na havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011. V té době Německo získávalo přibližně čtvrtinu své elektřiny ze 17 jaderných reaktorů.

 „Německo je případ na odpis a je pouze otázkou času, než si lidé uvědomí, že jejich energetická politika nefunguje, “ dodal Hawthorne.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..