Výstavba fúzního reaktoru ITER, který je budován v lokalitě Cadarache na jihu Francie, je nyní dokončena z 50 %, informovala organizace ITER. Reaktor – jehož výstavba započala v roce 2010 – má podle plánu dosáhnout prvního plazmatu v roce 2025.

jaderná energie - Fúzní reaktor ITER prošel dalším stavebním milníkem - Ve světě (Iter tokamak 460 Iter) 1
ITER (zdroj: WNN)

Organizace prohlásila: „Podle přísných metrik, které měří výkonnost projektu, je nyní dokončeno 50 % z celkových stavebních prací na cestě k dosažení prvního plazma.“

Dále organizace sdělila, že bylo dokončeno téměř 53 % stavebních činností (v lokalitě reaktoru ITER ve francouzském Cadarache) a výrobních činností komponent a systémů potřebných pro první plazma. „Metriky výkonu používané v programu ITER přiřazují relativní váhu každé kategorii aktivit v rámci projektu,“ uvedla organizace. „Například design tvoří 24 %; výstavba budov a výroba komponent představuje 48 %; montáž a instalace odpovídá 20 %.“

„Po zvětšení procentuálního podílu dokončení v každé kategorii vytvářejí metriky celkový rozsah práce prostřednictvím zahájených prací.“ Návrh, který tvoří přibližně 25 % rozsahu, je nyní téměř z 95 % dokončen; výroba a budovy, jež představují téměř polovinu z celkových aktivit, jsou dokončeny téměř z 53%.

Generální ředitel organizace ITER Bernard Bigot uvedl, že překročení 50% milníku odráží „kolektivní příspěvek a závazek sedmi členů projektu ITER“.

ITER, označující Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor (International Thermonuclear Experimental Reactor), je významným mezinárodním projektem pro vybudování tokamakového fúzního zařízení s výkonem 500 MW (vyžadujícího vstuppříkon 50 MW) navrženého tak, aby prokázalo proveditelnost fúze jako velkého prakticky nevyčerpatelného a bezuhlíkového zdroje energie.

Evropská unie přispívá téměř polovinou nákladů na výstavbu tohoto zařízení, zatímco ostatních šest členů (Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a USA) přispívají rovnoměrně vůči ostatním. Podle revidovaného harmonogramu, který stanovila organizace ITER v loňském roce, je plánováno první plazma na rok 2025, přičemž experimenty s fúzí deuteria a tritia mají začít v roce 2035. Očekává se, že náklady na výstavbu se budou pohybovat kolem 20 miliard eur – včetně komponent, které členové projektu ITER přispěli jako „naturálie“.

Specializované komponenty pro reaktor ITER – celkem asi 10 milionů dílů – jsou vyráběny v průmyslových zařízeních po celém světě. Následně jsou dodávány na staveniště reaktoru ITER, kde musejí být sestaveny kus po kusu do finálního stroje.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..