Dohoda o spolupráci byla podepsána u příležitosti mezinárodního fóra AtomEco-2017 pořádaného v Moskvě.

jaderná energie - Francie bude spolupracovat s Rosatomem při správně radioaktivního odpadu - Palivový cyklus (ANDRA) 1
Spolupráce při vytváření infrastruktury nakládání s radioaktivním odpadem mezi Francií a Rosatomem (zdroj: http://rosatomnewsletter.com)

Rosatom a Francouzská národní agentura pro správu radioaktivních odpadů (ANDRA) podepsali dohodu o spolupráci při řešení ukládání radioaktivních odpadů. Dokument podepsali Oleg Krjukov, ředitel pro státní strategii pro nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem a pro vyřazování jaderných elektráren společnosti Rosatom, a Patrik Landais, ředitel pro inovace, vývoj a mezinárodní vztahy ve společnosti ANDRA.

Rosatom a ANDRA budou spolupracovat při vývoji národního systému nakládání s radioaktivními materiály, výměně vědeckých informací a zkušeností v právních, sociálních a etických aspektech nakládání s radioaktivními materiály. Obě strany souhlasily s tím, že budou využívat technologie a řešení posouzené společnými odbornými skupinami, pořádat semináře a organizovat návštěvy expertů do ukládacích zařízení jak v Rusku, tak ve Francii.

Z Ruské strany bude dohoda plněna Národním správním orgánem pro radioaktivní materiály (NO RAO), společnost Rosatom je držitelem oficiální licence pro konečné ukládání radioaktivního odpadu.

Spolupráce mezi NO RAO a ANDRA začala již v roce 2012, když Rosatom a Francouzská agentura podepsali memorandum o záměru vybudovat systém správy jaderných odpadů. Partneři plánují pokračovat  v zajišťování bezpečnosti radioaktivních odpadů a věří, že výměna vědomostí, kompetencí a technologií bude vzájemně prospěšná pro obě země.

NO RAO byla založena v roce 2012 a je jedinou ruskou společností licencovanou pro provádění úkonů spojených s konečným ukládáním radioaktivních materiálů. Hlavní úlohou NO RAO je zajistit bezpečnost radioaktivních odpadů z hlediska životního prostředí vybudováním zabezpečených úložišť, ve kterých budou radioaktivní odpady izolovány od okolí v nezbytném časovém horizontu. NO RAO je také odpovědná za vývoj a provoz národní infrastruktury pro zajištění systému ukládání radioaktivních odpadů bezpečného vůči životnímu prostředí a ekonomicky efektivního. Také působí jako informační portál pro veřejnost, státní orgány a obecní úřady, poskytující informace bezpečném řízení úložišť radioaktivních odpadů a radiačního pozadí v jejich okolí.

Francouzská agentura ANDRA byla založena v roce 1979. Její činnost je kontrolována ministerstvem energetiky, životního prostředí, školství a také výzkumnými úřady. ANDRA je primárně zapojena do projektování, licencování a výstavby úložišť radioaktivních odpadů různých druhů, provozováním a monitorováním úložiště, vzděláváním obyvatelstva i jednáním s mezinárodními organizacemi. Francie provozuje 3 úložiště pro nízkoaktivní a středněaktivní odpad. Nyní probíhá příprava  dokumentů pro získání povolení k výstavbě hlubinného úložiště pro ukládání vysoceaktivních a středněaktivních radioaktivních odpadů.

Zdroj: http://rosatomnewsletter.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..