Od zrušení tendru na rozšíření Temelína se o výstavbě nových bloků v Česku mluví čím dál více a bylo učiněno několik důležitých kroků (například máme vládního zmocněnce a stálý výbor pro jadernou energetiku). Ta zásadní rozhodnutí se ale stále posouvají.

jaderná energie - Euro: Vítězslav Jonáš: Ujíždí nám jaderný vlak - Nové bloky v ČR (edu II CEZ) 1
Umístění nových bloků v Dukovanech. (Zdroj: ČEZ)

Pořád nevíme, jak budeme vybírat dodavatele, natožpak kdy ho vybereme a jak budeme výstavbu financovat. Podle stávajícího plánu se má žádat o sektorovou výjimku ze Zákona o veřejných zakázkách, aby se neopakoval neúspěch jako v případě Temelína. Nikdo ale netuší, zda máme šanci vůbec tuto výjimku od Evropské komise získat a kam povede cesta pomocí výběrového řízení.

Tři způsoby financování se omílají stále dokola, ale nikdo nechce o ničem rozhodnout. Jako zástupci Energetického Třebíčska jsme tlačili, aby už minulá vláda učinila pevné rozhodnutí, ale nestalo se tak. Teď musíme čekat na to, až bude po volbách sestavena vláda a nezdá se, že by se vládní strany měly nějak rychle dohodnout.

Musíme si ale uvědomit, že nejde o to, zda nám neujede vlak. Ten pomyslný vlak nám právě ujíždí a už teď se ho ze všech sil snažíme doběhnout. Výstavba nových bloků bude náročná jak na lidské, tak na výrobní zdroje a již dnes pociťujeme problémy s tím, že zkušení pracovníci odcházející do důchodu nemají komu předávat své zkušenosti. Náš jaderný průmysl postupně ztrácí kompetence, protože mu chybí velké investiční projekty. Dokud nepadne jasné rozhodnutí, tak nebude průmysl vědět, zda má udržovat své výrobní a lidské kapacity.

Celý text najdete na webu Euro.cz v sekci Blogy.

O autorovi

admin

3 Comments

    Osobně jsem pro maďarské řešení. Zadat stavbu ROSATOMU bez výběrového řízení na bloky generace 3 + VVER 1200. Ani bych se nebránil ruské půjčce. Letos začal Rosatom stavět v Indii a Bangladéši, za rok v Maďarsku a Turecku , pak ve Finsku a Egyptě. Hlavně do toho zase netahat politiku !! To se nedostaneme nikam.

      Naprostý souhlas

    Koncepci dalšího vývoje JE by měl vytvořit a prosazovat Stálý výbor. Potíže s financováním lze řešit ve spolupráci s poskytovatelem technologie a zainteresovanými. V dalších výhledových investičních záměrech je možné využít malých jaderných reaktorů pro pokrytí potřeb energií lokálních odběrových celků.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..