Francouzský podnikatel Dominique Louis věří tomu, že investice do jaderných technologií budou mít v následujících letech smysl s tím, jak se veřejné mínění kvůli zhoršujícím klimatickým podmínkám opět vrátí k podpoře jádra. Jen ve Francii bude třeba postavit 20 až 30 nových reaktorů.

 

jaderná energie - Euro: Francouzský magnát koupil část Arevy. Věří jádru kvůli oteplování Země - Životní prostředí (flamanville 3 1024) 1
3. blok JE Flamanville s reaktorem EPR. (Zdroj: EDF.fr)

Sázka na jádro se má v dlouhodobém horizontu vyplatit. Myslí si to Dominique Louis, který řídí poradenskou firmu Assystem, jež se zaměřuje na strojírenství a také na jaderné technologie.

Jeho firma před třemi měsíci prodala 61procentní podíl v automobilovém a leteckém sektoru za 400 milionů eur (10,3 miliardy korun) a koupila pět procent akcií firmy Areva, jež vyrábí jaderné reaktory. Ve firmě drží většinu francouzský stát.

I když se Francie snaží snížit závislost na jádru (75 procent), bez modernizace jaderných bloků to nepůjde. Podle Louise bude muset francouzský koncern EDF postavit 20 až 30 nových jaderných reaktorů, a nahradit tak stárnoucí bloky, které musí být stále častěji odpojovány kvůli údržbě.

„Sázím na to, že začneme mít problémy s klimatickými změnami a že se veřejné mínění rychle otočí (směrem k jádru),“ řekl podnikatel agentuře Bloomberg.

Celý text najdete na webu Euro.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..