Projekt plovoucích jaderných elektráren znepokojuje sousedy Číny v Jihočínském moři. Peking oznámil, že projekt by měl být hotov v roce 2020. Chce tím posílit svou námořní sílu.
První čínský plovoucí jaderný reaktor by měl být podle deníku China Daily hotov v roce 2020. Má posílit čínskou námořní nadvládu, zároveň znepokojuje okolní státy, které si nárokují ostrovy v Jihočínském moři.
Plovoucí jaderná elektrárna má podle čínského deníku sloužit především k dodávkám elektřiny pro těžaře ropy a plynu na moři. Může zajišťovat energii pro ostrovy, například pro odsolování mořské vody. Celý sektor námořních a podvodních reaktorů může mít hodnotu desítek miliard dolarů, tvrdí čínský loďařský průmysl.
Kritici Pekingu se obávají, že rozvoj offshore jaderných elektráren naruší křehkou rovnováhu v Jihočínském moři o nadvládu nad některými oblastmi.
Inženýr Čang Naj-liang z China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC), která plovoucí reaktory vyvíjí, tvrdí, že technologie je dostatečně připravená na to, aby byla jako pilotní projekt představena u vrtných plošin v čínském Pochajském moři.
„Jsme přesvědčeni, že to dokončíme velmi brzy,“ řekl neurčitě agentuře Reuters Čang s tím, že to bude před rokem 2020. Na projektu spolupracují další čínské firmy, například China National Nuclear Corporation (CNNC).
Celý text najdete na webu Euro.cz.