Komise Federální služby pro ekologický, technologický a jaderný dozor Rostechnadzor vydala povolení k provozu dvou nových jaderných bloků na území Ruska: 1. bloku jaderné elektrárny Leningradská II a 4. bloku Rostovské jaderné elektrárny. Tím potvrdila, že jsou připraveny k zavezení jaderného paliva a zahájení fyzikálního spouštění, které má podle plánu proběhnout v prosinci letošního roku.

jaderná energie - Dva nové bloky v Rusku jsou připraveny ke spuštění - Nové bloky ve světě (laes 1024) 1
Leningradská jaderná elektrárna II. (Zdroj: Rosatom)

Před vydáním povolení Rostechnadzor zkontroloval, zda byly všechny práce a zkoušky provedeny v požadované kvalitě a v souladu s normami a pravidly danými legislativou. Zaměřil se na stavební a montážní práce, zkoušky přístrojů a systémů a přípravu bloku a personálu k etapě fyzikálního spouštění. V rámci přípravy proběhly všechny požadované zkoušky: hydrozkoušky (průplach primárního okruhu za studena i za horka, během kterých byly zkontrolovány všechny důležité systémy, zda splňují provozní a bezpečnostní požadavky) a zkoušky turbíny (kontrola souososti hřídelí, vystředění jednotlivých dílů a soulad s parametry danými projektem).

Dále byly provedeny kontroly správné funkce mechanických a elektrotechnických systémů bloku a všech podpůrných systémů (např. mazání turbíny a generátoru). Vydáním provozního povolení, potvrzuje, že vše uvedené bylo provedeno v požadované kvalitě a bloky mohou být spuštěny.

Po spuštění 1. bloku elektrárny Leningradská II s reaktorem typu VVER-1200 generace III+ budou v provozu již dva bloky tohoto typu (společně s 1. blokem jaderné elektrárny Novovoroněžská II, který zahájil komerční provoz v únoru 2017). Tyto bloky jsou unikátní a zatím nemají ve světě obdoby.

Spouštění je rozloženo do několika etap a začíná dopravením první várky čerstvého jaderného paliva do jaderné elektrárny. Poté, co každá palivová kazeta projde vstupní kontrolou, budou postupně zaváženy do reaktoru a tím začne etapa fyzikálního spouštění.

Hlavní inženýr Rostovské jaderné elektrárny, Andrej Gorbunov, vysvětluje: „Etapa fyzikálního spouštění je naplánována na 25 dní. Během ní bude do jaderného reaktoru zavezeno celkem 163 palivových kazet a reaktor dosáhne minimálního kontrolovaného výkonu. Proběhne celá řada měření a zkoušek, které mají potvrdit, že parametry aktivní zóny odpovídají projektovým hodnotám.“

Po dokončení fyzikálního spouštění bude následovat energetické spouštění. V průběhu této etapy provedou pracovníci elektrárny řadu fyzikálních měření s cílem upřesnit charakteristiky první zavážky jaderného paliva z pohledu neutronové fyziky a prověřit spolehlivost systémů zajišťujících ochranu reaktoru a jadernou bezpečnost bloku. Završením této etapy bude prověření správného provozu bloku při provozní hodnotě výkonu.

 

Zdroj: Rosatom.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..