V Jaderné elektrárně Dukovany začala v noci na dnešek neplánovaná odstávka druhého bloku, kterou firma ČEZ avizovala v pátek. Potrvá asi týden. Technici během ní budou opravovat motor jednoho z 18 záložních dieselových generátorů této elektrárny. Elektřinu do sítě přestal blok dodávat dnes v 03:40, řekl ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Zbývající tři bloky Dukovan jsou v provozu.

jaderná energie - Dukovany zastavily 2. blok kvůli opravě záložního generátoru - V Česku (JE Dukovany zdroj tyden.cz) 1
Dukovanská elektrárna (zdroj: tyden.cz)

U druhého bloku začali energetici podle mluvčího snižovat výkon hodinu před půlnocí. První turbínu odpojili v 03:00 a druhou o 40 minut později. Následně začaly práce na montáži motoru dieselového generátoru, u něhož zjistili technici závadu při pravidelných zkouškách tohoto zařízení. Podle údajů zveřejněných na webu firmy ČEZ by měla být výroba v tomto bloku obnovena v pátek 5. ledna.

Na odběratele nebude mít podle páteční tiskové zprávy společnosti ČEZ odstávka vliv, protože spotřeba elektřiny je v tomto období se svátky až o pětinu nižší než v běžných pracovních dnech, a to i kvůli omezení průmyslové výroby. „Elektřiny tak bývá přebytek a je nutné její množství regulovat. I z tohoto důvodu Jaderná elektrárna Dukovany v uplynulých dnech snižovala svůj výkon o více jak deset procent,“ uvedl Bezděk.

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2 040 MW pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR.

Záložní dieselové generátory by elektrárně dodávaly elektřinu v případě, kdy by nefungoval ani jeden její blok a nebyla by k dispozici elektřina z přenosové sítě včetně linek záložního napájení. Podle Bezděka tyto generátory zatím nebyly nikdy naostro využity. Při zjištění závady ale musí provozovatel i tato zařízení uvést do řádného stavu.

V Dukovanech byl naposled neplánovaně odstaven blok letos v listopadu, a to kvůli netěsnosti impulsní trubičky v nejaderné části zařízení. Šlo o blok číslo čtyři, odstávka trvala 15 dní.

Dukovanská elektrárna funguje více než tři desetiletí. ČEZ může pokračovat ve výrobě se všemi dukovanskými bloky i další léta. Tento měsíc získal nová povolení k provozu bloků tři a čtyři, u nichž nynější licence skončí s letoškem. U prvního bloku Dukovan má ČEZ nové povolení od loňského března a pro druhý blok od letošního června.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..