Reaktorová nádoba pro druhý blok jaderné elektrárny Leningrad II byla instalována dne 30. listopadu, oznámila ruská státní jaderná korporace Rosatom. Instalační práce v elektrárně, která se nachází v lokalitě Sosnovyj Bor v západním Rusku, využily technologii „otevřeného vrcholu“, která „dovoluje vložení zařízení do uzavřeného prostoru přímo přes otevřený vrchol válcové části reaktorové budovy“, uvedla korporace Rosatom.

jaderná energie - Do druhého bloku JE Leningrad II byla instalována reaktorová nádoba - Nové bloky ve světě (Leningrad II 2 RPV installation 460 Rosatom) 1
Instalace reaktorové nádoby (zdroj: WNN)

Pomocí těžkého pásového jeřábu Liebherr byla reaktorová nádoba vyzdvižena a přesunuta přes válcovou část kontejnmentové budovy a byla instalovala do betonové šachty reaktoru. Reaktorová nádoba byla vyrobena závodem Izhorskiye Zavody, který je dceřiným podnikem korporace Rosatom.

„Instalace reaktorové nádoby je mimořádně důležitá operace. Otevírá celou řadu prací pro kompletní instalaci zařízení pro primární okruh reaktorové instalace a přímo ovlivňuje podmínky uvedení bloku do provozu,“ sdělil Alexander Belyaev, hlavní inženýr projektu jaderné elektrárny Leningrad II.

Dále uvedl, že technologie „otevřeného vrcholu“ prokázala svoji efektivitu na staveništi JE Leningrad II v roce 2014, kdy proběhla instalace reaktorové nádoby prvního bloku. Tato technika byla také použita v jaderných elektrárnách Chaj-jang (pinyin: Haiyang) a San-men (pinyin: Sanmen) v Číně, dodal.

Stávající Leningradská jaderná elektrárna má čtyři bloky s reaktory RMBK-1000 v provozu, zatímco JE Leningrad II bude obsahovat celkem čtyři bloky s reaktory VVER-1200. Testování pasivního systému odvodu tepla na prvním bloku jaderné elektrárny Leningrad II bylo dokončeno na konci srpna letošního roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..