Výstavba čínského demonstračního rychlého reaktoru s instalovaným výkonem 600 MWe v lokalitě Sia-pchu (pinyin: Xiapu) v provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) oficiálně započala s odléváním prvního betonu pro základy reaktoru. Tento reaktor má podle plánů začít komerční provoz do roku 2023.

jaderná energie - Čína začíná stavět pilotní rychlý reaktor - Nové bloky ve světě (Xiapu fast reactor first concrete 460 CNNC) 1
Výstavba reaktoru (zdroj: WNN)

Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) dne 29. prosince oznámila, že byla zahájena civilní jaderná výstavba na „významném projektu pro rozvoj čínského jaderného průmyslu“.

Dříve v tomto měsíci podepsala firma China Nuclear Industry 23 Construction Co Ltd stavební kontrakt o instalaci jaderného ostrova pilotního projektu rychlého reaktoru Sia-pchu. K této dohodě došlo po výběrovém řízení.

Na slavnosti značící zahájení výstavby předseda společnosti CNNC Wang Šou-ťün (pinyin: Wang Shoujun) popsal projekt jako hlavní národní projekt v oblasti jaderných věd a technologií. Řekl, že tento projekt má velký význam pro realizaci uzavřeného jaderného palivového cyklu, podporu udržitelného rozvoje jaderné energie v Číně a podporu rozvoje místní ekonomiky.

Rychlé reaktory (fast neutron reactor – FNR) jsou považovány za hlavní reaktorovou technologii pro Čínu a společnost CNNC očekává, že tato technologie se stane převládající do poloviny století. Výzkum a vývoj této země v oblasti rychlých reaktorů začal v roce 1964.

Rychlý reaktor s výkonem 65 MWt – čínský experimentální rychlý reaktor (Chinese Experimental Fast Reactor  – CEFR) – nacházející se nedaleko Pekingu dosáhl první kritičnosti v červenci roku 2010 a o rok později byl připojen k rozvodné síti.

Na základě tohoto reaktoru vyvinul čínský institut China Institute of Atomic Energy design s výkonem 600 MWe, označovaný jako CFR-600. Reaktor Sia-pchu bude demonstrací sodíkem chlazeného rychlého reaktorového designu bazénového typu. Tento reaktor bude mít tepelný výkon 1 500 MW a elektrický výkon 600 MW. V reaktoru bude používáno palivo typu MOX (mixed-oxide) s využitelností 100 GWd/t a bude obsahovat dvě chladicí smyčky, jež budou vytvářet páru při teplotě 480 °C. Následující generace paliva bude na bázi kovů a jeho využitelnost se očekává v rozmezí 100-120 GWd/t. Reaktor bude mít aktivní a pasivní systémy pro odstavení reaktoru a pasivní odvod zbytkového tepla.

Komerční blok s technologií CFR1000 bude mít kapacitu 1 000-1 200 MWe. S výhradou rozhodnutí o pokračování v roce 2020 by výstavba mohla začít v prosinci roku 2028 s provozem od roku 2034. Tento design bude využívat kovové palivo a jeho využitelnost bude 120-150 GWd/t.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..