Centrum pokročilé robotiky na univerzitě Queen Mary v Londýně získalo nedávno grant ve výši 1,0 milionu liber, který pomohl vytvořit centrum excelence pro jadernou robotiku ve Spojeném království. Centrum se bude zaměřovat na vývoj technologií na podporu nakládání s radioaktivním odpadem.

jaderná energie - Britské univerzity založily centrum jaderné robotiky - Ve světě (queen mary logo) 1
Logo londýnské univerzity Queen Mary (zdroj: hepsoftwarefoundation.org)

Grant od rady Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC) bude využit k vytvoření Národního centra pro jadernou robotiku – National Centre for Nuclear Robotics (NCNR). Cílem centra je vyvinout pokročilé technologie v oblasti robotiky a umělé inteligence pro aplikace v jaderném průmyslu.

Centrum NCNR je projekt více univerzit, který získal finanční prostředky a příspěvky v celkové výši 40 milionů liber, aby se spojilo rozmanité konsorcium odborníků v oblasti robotiky, umělé inteligence, senzorů a vestavěných systémů odolných proti radiaci, jež se zabývají nakládáním a likvidací radioaktivního odpadu. Mezi další zúčastněné univerzity patří Birmingham, Bristol, Lincoln, Edinburgh, Essex, Lancaster a West of England.

„Finanční prostředky od rady EPSRC nám poskytují vynikající příležitost rozvíjet různé roboty schopné řešit problém britského jaderného odpadu,“ řekl Kaspar Althoefer z Centra pro pokročilou robotiku. „Máme povinnost eliminovat potřebu lidí vstupovat do takových nebezpečných prostředí kdekoli je to technologicky možné a výzkum v centru NCNR se bude týkat i dalších průmyslových odvětví, kde je toto také nutností.“

Zatímco zaměřením centra NCNR bude vyřazování jaderných elektráren z provozu, výzkum bude rozvíjet rovněž robotiku a umělou inteligenci pro údržbu jaderných elektráren v provozu a výstavbu nových reaktorů. Navíc tyto technologie budou použitelné i v zahraničí, ve vesmíru a v hornictví. Podle londýnské univerzity Queen Mary by mohly dokonce najít uplatnění i při likvidaci bomb, u hasičů a v chemické i mechanické výrobě.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..