Šestý a sedmý blok jaderné elektrárny Kashiwazaki-Kariwa společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco) nacházející se v prefektuře Niigata splňuje nové japonské regulační standardy, oznámil dne 27. prosince regulační úřad  Nuclear Regulation Authority (NRA). Jedná se o první varné reaktory
boiling water reactor – BWR) v zemi, které byly označeny jako splňující nové normy.

jaderná energie - Bloky JE Kashiwazaki-Kariwa prošly bezpečnostními kontrolami - Ve světě (Kashiwazaki Kariwa units 6 and 7 460 Tepco) 1
JE Kashiwazaki-Kariwa (zdroj: WNN)

V rámci japonského procesu znovuspuštění reaktorů jsou provozovatelé zařízení povinni požádat úřad NRA o: povolení k provedení změny v reaktorovém zařízení; schválení svého plánu výstavby za účelem posílení elektrárny; a o závěrečné bezpečnostní kontroly, které zajistí, že blok splňuje nové bezpečnostní požadavky. Od provozovatelů se vyžaduje, aby do pěti let od obdržení schválení pracovního programu pro reaktory ze strany úřadu NRA přidali určitá vybavení zvyšující bezpečnost.

Společnost Tepco podala v září 2013 návrh na bezpečnostní posouzení šestého a sedmého bloku JE Kashiwazaki-Kariwa. Tyto bloky – s pokročilými varnými reaktory a instalovaným výkonem 1 356 MWe postavené koncem 90. let 20. století – byly prvními japonskými varnými reaktory navrženými pro znovuspuštění.

Úřad NRA schválil dne 4. října letošního roku návrh dokumentu, který dospěl k závěru, že bloky splňují nové bezpečnostní normy, jež vstoupily v platnost v červenci 2013 – v návaznosti na havárii v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči společnosti Tepco v březnu roku 2011. Tento návrh dokumentu byl poté zveřejněn k veřejnému připomínkovému řízení. Úřad NRA dne 27. prosince oficiálně schválil přezkumné zprávy, čímž schválil revizi povolení k instalaci obou bloků, což je první fáze procesu restartu.

Společnost Tepco prohlásila: „Chtěli bychom vyjádřit naše srdečné uznání členům úřadu NRA i všem, kteří se podíleli na kontrolách, za celou jejich tvrdou práci během zhruba čtyř let – od té doby, kdy jsme požádali o povolení. V budoucnu bude společnost Tepco i nadále pečlivě a důsledně provádět veškerá opatření vyžadovaná inspekcemi týkajícími se našich žádostí o revizi stavebních povolení a bezpečnostních předpisů.“

Jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa nebyla dotčena zemětřesením ani následnými cunami, které poškodily jadernou elektrárnu Fukušima Dajiči v březnu roku 2011. Reaktory elektrárny však předtím byly odstaveny na původně plánovanou dobu dvou až tří let, a to kvůli zemětřesení v lokalitě Niigata-Chuetsu v roce 2007. Toto zemětřesení tehdy poškodilo elektrárnu, samotné reaktory však poškozeny nebyly. Během této dlouhé odstávky byly v elektrárně provedeny práce na zlepšení její odolnosti vůči vlivům zemětřesení.

Ačkoli společnost pracovala i na dalších blocích JE Kashiwazaki-Kariwa, nyní společnost Tepco soustřeďuje své zdroje pouze na šestý a sedmý blok této elektrárny, zatímco se zabývá čištěním lokality JE Fukušima Dajiči. Znovuspuštění těchto dvou bloků – které byly odstaveny pro pravidelné kontroly od března 2012, respektive od srpna 2011 – by zvýšilo výnosy společnosti o zhruba 883 milionů dolarů ročně.

Společnost Tepco dne 27. prosince prohlásila: „Jak jsme se zmínili v průběhu schůzí s úřadem NRA, společnost Tepco splní svoje povinnosti likvidačních prací v lokalitě Fukušima, aby se zotavila, vyřadí z provozu JE Fukušima Dajiči a poskytne náhradu, přičemž se snaží zlepšit jadernou bezpečnost a dále zvýší bezpečnost a spolehlivost jaderné elektrárny Kashiwazaki-Kariwa. Společnost Tepco bude i nadále usilovat o úspěšné znovuuvedení do provozu JE Kashiwazaki-Kariwa, přičemž bude upřednostňovatmístní komunitu, a nabídne úplnou spolupráci ve třech vyšetřováních prováděných prefekturou Niigata.“

Guvernér prefektury Niigata Ryuichi Yoneyama řekl, že nebude diskutovat o jejich opětovném uvedení do provozu, dokud společnost Tepco nedokončí revizi havárie v JE Fukušima Dajiči, což je proces, který by měl trvat až čtyři roky. Starosta lokality Kashiwazaki, Masahiro Sakurai, také vyzval k vyřazení alespoň jednoho ze sedmi reaktorů elektrárny z provozu – jako předpoklad pro restartování šestého a sedmého bloku.

Z celkem 42 provozuschopných japonských jaderných reaktorů doposud prošlo pouze pět bloků inspekcemi, které potvrzují, že splňují nové regulační bezpečnostní normy a obnovily svou činnost. Jedná se o: první dva bloky JE Sendai firmy Kyushu; třetí blok jaderné elektrárny Ikata společnosti Shikoku; a třetí a čtvrtý blok JE Takahama firmy Kansai. Dalších 19 reaktorů požádalo o znovuspuštění.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..