„Velmi intenzivně pracujeme na novém nastavení vztahů s dodavateli, začali jsme se sjednocováním činností na obou jaderných elektrárnách tam, kde to dává smysl,“ uvedl v rozhovoru pro časopis ALL FOR POWER Ing. Bohdan Zronek, ředitel nově vytvořené Divize Jaderná energetika a člen představenstva ČEZ, a. s.

jaderná energie - AfP: Bohdan Zronek: Velmi intenzivně pracujeme na novém nastavení vztahů s dodavateli - V Česku (10 zronek 740) 1
Bohdan Zronek. (Zdroj: ČEZ)

Od 1. června vznikla divize Jaderná energetika. Jak proběhlo spojení jednotlivých útvarů do jedné divize?

Nová divize sice vznikla už prvního června, ale reálně začala fungovat od prvního září. Příprava a realizace organizační změny totiž musí splňovat vnitřní pravidla společnosti ČEZ i požadavky legislativy, proto bylo třeba několik týdnů na přípravu a realizaci. Ty jsme také využili pro nastavení organizace i personálního obsazení. V rámci změny nikdo nepřišel o práci, personální obsazení jsme vyřešili přesuny uvnitř firmy. Pevně věřím, že jestli řadoví zaměstnanci něco zaznamenali a hlavně zaznamenají, bude to pružnější řízení nebo třeba omezení administrativy.

Současně s tím došlo ke změně na divizi Klasická energetika. V jakém směru?

Jsme součástí jedné firmy a nikdo by se neměl uzavírat či vyčleňovat. Takže spolupráce je maximální, a to nejen na úrovni řízení. Zachovali jsme řízení a optimalizaci výroby celého portfolia ČEZ ze strany divize Klasická energetika, máme hodně společného i v mnoha dalších oblastech. Kdokoliv z klasických elektráren se kdykoliv může obrátit na kohokoliv z jaderné divize a naopak. A reálně k tomu také dochází.

Od června mnoho času neuplynulo, nicméně… Co již nová divize konkrétního udělala? Na čem aktuálně nejvíce pracuje?

Jak už jsem říkal, nešlo o nárazovou změnu a letošní priority byly dány už před začátkem roku. Klíčová je pro nás obnova licence pro třetí a čtvrtý blok v Dukovanech, musíme plnit úkoly, které pro nás vyplývají ze Státní energetické koncepce a Národního akčního plánu. Velmi intenzivně pracujeme na novém nastavení vztahů s dodavateli, začali jsme se sjednocováním činností na obou jaderných elektrárnách tam, kde to dává smysl. Na operativní úrovni musíme zvládnout letošní odstávky a přípravu rozpočtu a plánu výroby na příští rok. U zdrojů, které pokrývají téměř 40 % české spotřeby elektřiny, to není nic jednoduchého. Aktuálně jsme mírně upravili zahájení odstávky temelínské jedničky, kratší příprava bude náročná a velmi důležitá. A ještě bych mohl hodně dlouho pokračovat.

V čem by měla být činnost a výsledky práce divize lepší, efektivnější, než práce jednotlivých útvarů dříve…?

Jádro je specifické v tom, že jsme pod velmi přísným dohledem, vyžadujeme řadu specifických kvalifikací, naše nároky na dodavatele a materiál musí být velmi vysoké. Přestože u klasických elektráren je to podobné, v případě jaderné energetiky je s tím spojena řada procedur a často i větší detail. Zjednodušeně řečeno, někdy by to bylo jako chodit s kanónem na vrabce a jindy nemusí jednoduché a rychlé postupy stačit. Pokud tedy pracujeme v jiné struktuře, může být každý z nás pružnější, můžeme přesněji reagovat na vzniklé situace, potřeby. Ale neznamená to, že bychom nespolupracovali. V každém případě každý, kdo v divizi Jaderná energetika pracuje, musí být profesionál s vědomím své vlastní odpovědnosti. Musí si být vědom toho, že pracuje s něčím jedinečným, že jeho zodpovědnost je velmi vysoká.

Cílem divize bude dále zvyšovat bezpečnost JE. V jakém směru? Co v případě Dukovan chybí dokončit pro to, aby byla získána licence k dalšímu provozování?

Zvyšování bezpečnosti není o jednom konkrétním projektu. Je to nikdy nekončící příběh. S tím, jak jde vpřed technologický vývoj a naše možnosti, vždycky můžeme něco přidat nebo upravit a dál zvyšovat už i tak velmi vysokou úroveň. A samozřejmě tak, aby přínosy odpovídaly vynaloženému úsilí.

Nejen MAAE v tomto ohledu používá výraz „reasonably achievable“. Ne všichni si ale uvědomují, že to není jen o technice a technologii. Hodně důležité je myšlení lidí – zaměstnanců a dodavatelů. Proto jsou velmi důležité pojmy jako kultura bezpečnosti a profesionalita.

A co se týká Dukovan, do této elektrárny ČEZ investoval po dobu provozu téměř dvacet miliard korun. Jde o elektrárnu, která je v dobrém stavu, a jednotlivé systémy jsou na takové úrovni, že si dokáži představit provoz dalších až třicet let – samozřejmě za podmínky, že neusneme a budeme dál investovat do potřebné údržby a obnovy zařízení. Aktuálně jsme dokončili a předali SÚJB potřebnou dokumentaci nutnou pro vydání povolení k dalšímu provozu dukovanské trojky a čtyřky. S obnovou licence a dalším provozem souvisejí i podmínky pro další provoz od regulátora – Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Nebude jednoduché všechny naplnit, ale od toho jsme tady.

Celý rozhovor najdete na webu časopisu All for Power.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..