Nová zpráva od úřadu Financial Accountability Office (FAO) z provincie Ontario potvrdila, že plán na obnovu deseti jaderných reaktorů v jaderných elektrárnách Bruce a Darlington a na prodloužení provozu šesti reaktorů v JE Pickering bude poskytovat dlouhodobé dodávky relativně levné a nízkoemisní elektřiny v období do roku 2064.

jaderná energie - Zpráva nastiňující přínosy a rizika jaderné obnovy v provincii Ontario - Ve světě (Bruce B aerial 460 Bruce Power) 1
JE Bruce (zdroj: WNN)

Plán s názvem Assessment of the Financial Risks of the Nuclear Refurbishment Plan se zaměřuje na to, jakým způsobem bude finanční riziko rozděleno mezi poplatníky, provincii a společnosti Ontario Power Generation (OPG) a Bruce Power. Úřad FAO odhaduje, že plán povede k tomu, že jaderná výroba bude pokrývat „značnou část“ poptávky po elektřině v provincii Ontario v letech 2016 až 2064 za průměrnou cenu 63,3 dolarů za MWh.

Vliv plánu na ceny elektřiny se bude lišit v průběhu jeho trvání, přičemž se předpokládá, že ceny budou v krátkodobém horizontu v důsledku obnovy reaktorů narůstat. Očekává se, že ceny budou nejvyšší v roce 2027, poté se budou postupně snižovat – jakmile se obnovené reaktory vrátí do provozu. Odhadovaná průměrná cena za jadernou energii ve výši 63,52 dolarů za MWh v období do roku 2064 je nižší než cena elektřiny 90,43 dolarů za MWh, kterou v současné době platí většina obyvatel v provincii a poplatníků z malých podniků, prohlásil úřad FAO.

Úřad FAO přezkoumal finanční rizika spojená s plánem obnovy vyplývající z překročení nákladů, vyšších než očekávaných provozních nákladů pro elektrárnu, nižší než očekávané poptávky po elektřině a potenciálu pro vznik alternativy k výrobě elektřiny, které by byla levnější a nízkoemisní.

Poplatníci jsou vystaveni riziku zvýšení nákladů na obnovu reaktorů jaderné elektrárny Bruce do 12 měsíců před zahájením každé rekonstrukce reaktoru, kdy je riziko převedeno na společnost Bruce Power. Budou vystaveni riziku, že ponesou všechny zvýšené náklady „rozumně vzniklé“ díky společnosti OPG, která je vlastněna provincií (provincie sama nese riziko nárůstu nákladů, které není rozumně vynaloženo), ale budou těžit z jakýchkoli úspor nákladů. Rizika překročení nákladů jsou zmírňována možnostmi ukončení renovací (nazývaných jako „off-rampy“), které však mají omezenou hodnotu pro poplatníky v důsledku úspor z rozsahu na jaderných elektrárnách a současných nákladů na možnosti alternativní nízkoemisní výroby elektřiny, uzavřel úřad FAO.

Většina rizika, že náklady na provoz reaktorů v JE Bruce budou vyšší než plánované, se přenese na společnost Bruce Power prostřednictvím smlouvy s podnikem Ontario’s Independent Electricity System Operator, přičemž poplatníci obdrží asi 50 % výhod – pokud by byly náklady nižší, než bylo plánováno. Daňoví poplatníci a provincie – prostřednictvím společnosti OPG – nesou riziko, ale získají veškerý prospěch ze snížení nákladů na provoz jaderných elektráren Pickering a Darlington. Primárním způsobem ochrany poplatníků před zvýšením provozních nákladů společnosti OPG je dohled rady Ontario Energy Board (OEB).

Konečná finanční rizika analyzovaná úřadem FAO jsou nižší než očekávaná poptávka po elektřině a potenciál pro alternativní výrobu elektřiny s nízkými náklady a emisemi, přičemž obě rizika se týkají vzniku nepříznivých tržních podmínek.

„Plán Nuclear Refurbishment Plan vyžaduje kapitálové investice ve výši 19,68 miliard dolarů a prognózy cen jsou založeny na tom, že náklady jsou rozloženy na velkou část výroby elektřiny po dlouhou dobu. V důsledku toho není snížení jaderné výroby nebo odstavování jaderných reaktorů v reakci na nepříznivé tržní podmínky vždy ekonomické,“ poznamenává úřad FAO.

Nedostatečná poptávka po elektřině by mohla zapříčinit, že by provincie byla nucena omezit jadernou výrobu, vyvážet elektřinu za nízké nebo záporné ceny, nebo trvale odstavit jeden nebo více reaktorů, uvádí zpráva. Finanční rizika tohoto vývoje budou hradit poplatníci a v případě společnosti OPG přímo provincie. Skutečnosti na straně poptávky i nabídky, které by mohly omezit riziko ohledně poptávky, zahrnují: zvýšenou elektrifikaci prostřednictvím plánu Climate Change Action Plan provincie Ontario; opatření k vyhlazení kolísání poptávky; plánované odstavení jaderné elektrárny Pickering do roku 2024; a postupné odstavování reaktorů v jaderných elektrárnách Bruce a Darlington, jež by začalo v roce 2043.

Riziko, že závazek provincie Ontario na obnovu jaderných elektráren by mohl zabránit tomu, aby využívala alternativní, levnější a nízkoemisní energetické zdroje na výrobu elektřiny – pokud by se takové objevily – by rovněž hradili poplatníci a provincie.

„V současné době neexistují alternativní výrobní portfolia, která by mohla zajistit stejnou nízkoemisní dodávku základního výkonu za srovnatelnou cenu s plánem Nuclear Refurbishment Plan,“ sděluje zpráva.

Kdyby se takovéto alternativní možnosti objevily po dobu trvání plánu, ekonomické „off-rampy“ ve smlouvě s JE Bruce a schopnost provincie ukončit obnovu v JE Darlington by určitě způsobily zmírnění rizik, dodává zpráva.

Společnosti Bruce Power a OPG přivítaly zprávu úřadu FAO a souhlasily s tím, že v současné době neexistují alternativní výrobní portfolia, která by mohla nahradit výrobu elektřiny prostřednictvím jaderné energie z hlediska nákladů a emisí.

„Zpráva úřadu FAO potvrzuje, že renovace jaderných elektráren Bruce a Darlington v provincii Ontario je nejlepším způsobem, jak udržet nízké náklady za elektřinu pro zákazníky a jak chránit životní prostředí,“ uvedly společnosti ve společném prohlášení.

Společnost OPG zahájila v říjnu 2016 rekonstrukci své čtyřblokové JE Darlington v hodnotě 10 miliard dolarů. Po roce obnovy v rámci projektu, který umožní provoz reaktorů do roku 2055, je práce na druhém bloku této elektrárny dokončena téměř ze 40 % a celkový projekt zůstává v souladu s harmonogramem i rozpočtem, uvedla společnost. Jaderná elektrárna Pickering bude pokračovat v provozu až do roku 2024, aby zajistila zásobování elektřinou během obnovy JE Darlington a prvních bloků v JE Bruce.

Program s názvem Life Extension Programme společnosti Bruce Power započal v lednu roku 2016 a bude potřebovat investice ve výši 10,23 miliardy dolarů do šesti z osmi reaktorů této společnosti, což jim ve výsledku umožní provoz do roku 2064.

Úřad FAO poskytuje nezávislou analýzu stavu financí provincie, trendů v provinční ekonomice a souvisejících záležitostí důležitých pro shromáždění Legislative Assembly of Ontario.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..