Odklon od jádra je stále více v módě, energetický deficit je doplňován obnovitelnými, v případě Německa také fosilními, zdroji energie. Se strategií odklonu energetiky od jaderných elektráren přišla také jedna z největších jaderných velmocí, Francie. Původní plány počítaly se snížením jaderné energetiky ze 75 % na 50 % do roku 2025. Již nyní je však jasné, že takové plány byly přehnané, ani země, jako je Francie, nemůže dělat tak rychlé změny energetiky. Prozatím jsou plány na vyřazení pouze nejstarší elektrárny Fessenheim. Aby Francie neprodukovala zbytečně velké množství oxidu uhličitého, musí své jaderky nechat spuštěné a počkat, dokud nezajistí dodávky „bez uhlíkové“ elektřiny jiným způsobem. Více se dočtete v následujících odstavcích, celý článek najdete zde.

jaderná energie - Zet.cz: Francie odložila dlouhodobý plán na snížení jaderné energie - Zprávy () 1
Nejstarší jaderná elektrárna Fessenheim, pro kterou je již vytvořený plán na uzavření provozu (zdroj: http://www.world-nuclear-news.org)

Francouzská vláda odložila dlouhodobý plán snižující podíl jaderných reaktorů na výrobě elektrické energie do roku 2025 na 50 ze současných 75 procent. Vláda nově počítá s časovým rámcem 2030 až 2035. V úterý o tom v televizním interview informoval ministr životního prostředí Nicolas Hulot. Dojde k uzavření 17 reaktorů.

Podle ministra stále platí, že atomová energie by měla tvořit jen polovinu energetického mixu. Rok 2025 ale není reálný. S odložením plánu má vláda rok na to, aby si ujasnila, jaké reaktory zavře a kdy tak učiní.

„Podíl jaderných elektráren snížíme co nejdříve, nemůžeme to ale uspěchat, neboť riskujeme zvýšení emisí oxidu uhličitého a ohrožujeme energetickou bezpečnost země a pracovní místa,“ řekl ministr.

Celý článek najdete zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..