Práce na staveništích v Rusku probíhají na plné obrátky, Leningradská II a Rostovská jaderná elektrárna jsou připraveny pro první testy kritičnosti. V tomto reportu najdete nové informace o průběhu výstavby a zprovozňování nových elektráren v Rusku.

Leningradská II elektrárna

První blok VVER-1200 Leningradské II jaderné elektrárny prošel dalším důležitým krokem, začaly komplexní kontroly celého zařízení prováděné ruskou federální službou pro environmentální, technologický a jaderný dohled (Rostechnadzor). Kontroly budou trvat dva týdny a pokryjí celé zařízení, na závěr zhodnotí jeho připravenost pro první zkoušky kritičnosti reaktoru. Zvláštní důraz bude kladen na personál elektrárny a kvalifikaci zaměstnanců. Po zkouškách sdělí Rostechnadzor názor na připravenost bloku pro spuštění nejvýkonnějšího reaktoru v Leningradské II elektrárně. Dále budou zavezeny čerstvé palivové soubory do aktivní zóny. Dosažení kritičnosti prvního bloku VVER-1200 v Leningradské II elektrárně je naplánováno na rok 2017.

jaderná energie - Výstavba jaderných elektráren v Rusku - Zprávy (LAES 2) 1
Staveniště Leningradské II elektrárny (Zdroj: http://www.rosenergoatom.ru)

Rostovská elektrárna

Makety palivových souborů, které byly vloženy do aktivní zóny kvůli horkým zkouškám, budou nyní vyváženy z aktivní zóny 4. bloku elektrárny. Tyto makety jsou používány ke zkoušení všech komponent aktivní zóny a primárního okruhu předtím, než provozovatel získá povolení k zavezení čerstvého paliva. Makety přesně simulují hydraulické chování palivových kazet, takže je možné testovat průtoky chladiva, výkony čerpadel, funkčnost bezpečnostních uzávěrů.

jaderná energie - Výstavba jaderných elektráren v Rusku - Zprávy (uploaded foto fb 000225) 2
V popředí první 3 bloky, v pozadí výstavba 4. bloku (Zdroj: http://www.rosenergoatom.ru)

Inženýři kontrolují všechny komponenty a elektrické systémy v jaderném komplexu. Kontroly součástí primárního a sekundárního okruhu jsou prováděny podle předem připraveného plánu, tak, aby dosažení kritičnosti proběhlo včas. Používání plánu navíc zvyšuje i kvalitu provedených prací. „Kontrola zařízení pomůže stanovit závěr, zda je možné jaderný reaktor zavést palivem a poté dosáhnout kritického stavu. “, sdělil Oleg Vytovsky, zodpovědný vedoucí 4. bloku Rostovské jaderné elektrárny. Kontrola a inspekce zařízení začala 17. října a měla by trvat 25 dní. Kritičnosti 4. bloku by přitom mělo být dosaženo ještě v roce 2017.

Novovoroněžská II elektrárna

V Novovoroněžské II jaderné elektrárně je nyní v provozu jeden blok VVER-1200, jediný tlakovodní reaktor generace III+, druhý, identický, blok je ve výstavbě. Na rozestavěném bloku byly provedeny předprovozní testy vnitřních kontejnmentových konstrukcí. Testy byly dokončeny dokonce s dvoutýdenním předstihem, oproti stejným testům provedeným před rokem na prvním bloku Novovoroněžské II, je vidět, že zkušenosti, získané při výstavbě prvního bloku jsou nyní uplatňovány i nadále. Zrychlení provádění zkoušek je jistě možné také díky technologii Multi-D, ve které je připraven kompletní model elektrárny a stav její připravenosti.  Nyní je stav deštivzdorných železobetonových konstrukcí sledován pomocí nejrůznějších automatických čidel. Výsledky budou použity ke stanovení připravenosti budovy kontejnmentu pro další tlakové zkoušky a testy vzduchotěsnosti. Druhý blok Novovoroněžské II splňuje veškeré požadavky stanovené mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) po fukušimské nehodě. Blok by měl být uveden do provozu v roce 2019.

jaderná energie - Výstavba jaderných elektráren v Rusku - Zprávy (uploaded foto fb 001038) 3
Sedmý blok Novovoroněžské elektrárna (2. blok Novovoroněžské II elektrárny) (Zdroj: http://www.rosenergoatom.ru)

Kurská II elektrárna

Práce pokračují také na staveništi Kurské II jaderné elektrárny. První geotechnické průzkumy byly dokončeny na základě výsledků z dřívějšího měření. Další analýzy musí prozkoumat hustotu a stabilitu podloží. Základy pro první blok by měly být dokončeny 23. října. Po dokončení této fáze započne fáze zpevňování materiálu pod základovou deskou pro reaktorový sál prvního bloku. Půda pod základovou deskou by měla být připravena v prosinci 2017“, sdělil ředitel pro výstavbu Kurské II jaderné elektrárny Nikolay Mitrofanov. K prvnímu lití betonu proběhne na jaře příštího roku. Kurská II je plánována jako náhrada stávajících bloků, které budou v následujících letech vyřazovány. V Kurské I elektrárně jsou nyní v provozu 4 grafitem moderované kanálové RBMK-1000 reaktory, první blok byl spuštěn v roce 1976, čtvrtý v roce 1985. První dva bloky Kurské II elektrárny by měly být spouštěny současně s odstavováním RBMK reaktorů.

Zdroj: http://www.rosenergoatom.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..