Oficiální zahájení výstavby jaderné elektrárny Búšehr II proběhlo na konci října v Iránské provincii Búšehr. První fáze výstavby se týkají úpravy podloží pro lití betonu a pokládání základní desky.

jaderná energie - Výstavba jaderné elektrárny Búšehr II začala - Nové bloky ve světě (busher 3 2) 1
První blok jaderné elektrárny Búšehr (zdroj: rosatomnewsletter.com/)

Proces výstavby byl zahájen Alexejem Likhachevem, generálním ředitelem Rosatomu, a Ali Akbar Salehom, viceprezidentem Iránu a vedoucím iránské organizace pro atomovou energii. Před zahájením slavnostního zahájení navštívili reaktor v provozu v jaderné elektrárně Búšehr, který je symbolem Rusko-Iránské kooperace mírového využívání jádra. Blok, nedokončený předchozím kontraktorem, byl dokončený ruskými inženýry, kteří použili originální KNOW-HOW a znalosti z výstavby VVER k dokončení bloku, i k trénování personálu. Blok v jaderné elektrárně Búšehr je provozovaný od roku 2011, a je zcela spolehlivý. Generální ředitel Rosatomu na ceremonii sdělil, že společné zkušenosti mohou pomoci inženýrům z obou zemí řešit jakékoliv úlohy týkající se výstavby Búšehr II elektrárny. „Tento největší Rusko-Iránský projekt je pevným symbolem naší spolupráce jak pro nás, tak pro generaci našich dětí. Nyní, první blok Búšehr vyrobil 25 miliard kWh elektrické energie, což je značný přínos pro Iránskou ekonomiku. Pracující blok v Búšehr I umožňuje efektivně pracovat s penězi a ušetřené peníze může Irán investovat do sociálního a průmyslového rozvoje země“, řekl Alexej Likhachev.

jaderná energie - Výstavba jaderné elektrárny Búšehr II začala - Nové bloky ve světě (Bushehr II work starts 460 ASE) 2
Zahájení pozemních prací (zdroj: world-nuclear-news.org)

„Jsme svědky zahájení pozemních prací pro výstavbu druhého bloku. Práce začaly dokonce dřív, než se původně předpokládalo. Doufám, že nenastanou problémy a budeme svědky uvedení druhého bloku do provozu, což by mělo být přibližně za 7 let, a třetího bloku dva roky po druhém.“, řekl Ali Akbar Salehi, vedoucí Iránské organizace pro atomovou energii.

Podle smlouvy o výstavbě Buúšehr II, podepsané v listopadu 2014, Rusko postaví v blízkosti provozovaného bloku dva nové reaktory o celkovém instalovaném výkonu 2100 MW elektrických. Jedná se o modifikované reaktory VVER-1000, které díky svým inovovaným technologiím spadají do kategorie reaktorů generace III a splňují nejpřísnější bezpečnostní požadavky, stanovené po nehodě ve Fukušimě. Slavnostní pokládání základního kamene a příprava pro pozemní práce proběhla již v září 2016. Zahájení pozemních prací je také začátkem nové etapy výstavby elektrárny.

Další jaderné bloky mimo elektrárnu Búšehr

Podle Alexeje Likhacheva jsou Rosatom a Irán připraveni diskutovat o výstavbě malých a středně velkých modulárních reaktorech. „Další produkty, které nabízíme jako například nukleární medicína, řízení pro zemědělství, materiálový výzkum, či odsolování vody nejsou méně důležité. Také poskytujeme také udržbu a servis nejaderným elektrárnám. Pokud mají naši iránští partneři zájem o tyto služby, můžeme zde zařídit lokální centrum pro podporu nabídek Rosatomu“, řekl generální ředitel Rosatomu. Podle Alexeje Likhacheva je mnoho oblastí spolupráce, které zahrnují také školení zaměstnanců elektráren a společné výzkumné programy.

Alia Akbar Salehi uvedl, že blok o výkonu 1000 MW elektrických pomůže uspořit až 11 000 barelů ropy denně, čímž bylo zabráněno emisi téměř 7 milionů tun oxidu uhličitého do atmosféry od doby komerčního provozu elektrárny. „Většina naší země jsou pouště, to nás nutí přemýšlet o menších reaktorech, které by nemusely být chlazeny vodou z Perského zálivu, či Kaspického moře. Distribuce elektřiny je vcelku nákladná záležitost a velké výkony není jednoduché přenášet přes celou zemi. Jsem rád, že jsem slyšel návrhy výstavby modulárních reaktorů nabízených společností Rosatom. Budeme nadále diskutovat o dalších možnostech výstavby“, dodal.

Zdroj: http://rosatomnewsletter.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..