V jaderné elektrárně Temelín dne 3. listopadu skončila pětidenní prověrka provozu, kterou dělalo Světové sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO). Sedm odborníků kontrolovalo, jak Temelín naplnil doporučení, která dostal před dvěma lety. Potvrdili, že jde o kvalitně provozovanou elektrárnu, zlepšit by měla vnější zpětné vazby. ČTK to téhož dne řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

jaderná energie - V Temelíně skončila mezinárodní prověrka WANO - V Česku (JE Temelín zdroj byznys.ihned .cz) 1
JE Temelín (zdroj: byznys.ihned.cz)

Odborníci prověřovali například provoz, bezpečnost, havarijní připravenost či požární ochranu. „Ze strany elektrárny jsme se setkali s velkou otevřeností, která je důležitá pro objektivní hodnocení. Je patrné, že elektrárna s našimi návrhy pracuje. Nenašli jsme oblast, kde by vedení elektrárny na naše doporučení dál nereagovalo,“ řekl šéf expertů Anatolij Zinčenko z Moskevského centra WANO, který v oboru pracuje 36 let. Prostor pro zlepšení vidí odborníci ve využití vnějších zpětných vazeb.

Podle expertů z Ruska, Slovenska, Arménie a Ukrajiny elektrárna dobře pracovala s návrhy, které jí dali v prosinci 2015. „Tehdy jich přijelo třicet, byli tu tři týdny a elektrárnu posuzovali velmi podrobně. Dali doporučení a čas dva roky, abychom to zavedli,“ řekl mluvčí. Odborníci nyní porovnávali současný stav elektrárny se situací v roce 2015, Temelín podle Svitáka srovnávali s nejlepší světovou praxí.

Pro Temelín šlo o 34. prověrku. Elektrárnu experti hodnotili podle nových pravidel, které WANO přijalo v reakci na havárii japonské jaderné elektrárny ve Fukušimě v roce 2011.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 TWh elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..