V Jaderné elektrárně Dukovany energetici neplánovaně odstavili čtvrtý blok. Potřebují opravit závadu způsobující zvýšený odtok neaktivní vody ze sekundární části elektrárny do sběrné nádrže v uzavřené části technologie. Podle dosavadních předpokladů by délka odstávky měla být v řádu dnů, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Výkon bloku začala elektrárna snižovat už v úterý večer. Zbývající tři bloky Dukovan jsou v plném provozu.

jaderná energie - V Dukovanech je neplánovaně odstaven 4. blok, kvůli opravě závady - V Česku (JE Dukovany Zdroj archiv) 1
JE Dukovany (zdroj: archiv)

Výkon čtvrtého bloku energetici snižovali od úterních 22:00, po kontrole se pak rozhodli blok odstavit. „Kontroly potvrdily zvýšený nátok do sběrné nádrže v uzavřené části technologie v nejaderné části elektrárny,“ uvedl Bezděk. Víc vody se objevilo v uzavřeném drenážním systému. Přesnou příčinu bude možné určit až po dostatečném vychlazení technologie, zřejmě ve čtvrtek. „Délku kontrol a případných navazujících prací upřesníme v souladu s nastavenými pravidly,“ uvedl mluvčí.

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Poslední letošní plánovaná odstávka tam skončila minulou sobotu, týkala se bloku číslo tři. V tiskové zprávě pak ředitel dukovanské elektrárny Miloš Štěpanovský uvedl, že tím také skončilo náročné období několikaměsíčních odstávek, spojených především s přípravami elektrárny na další dlouhodobý provoz.

U dukovanských bloků tři a čtyři žádá firma ČEZ Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o nové povolení k jejich provozu, protože nynější desetileté licence skončí na konci roku. Pro bloky jedna a dvě už ČEZ od SÚJB nové povolení k provozu získal.

Podle centrálního mluvčího ČEZ Ladislava Kříže je proces žádosti o povolení k provozu bloků daný platnou legislativou a mimo jiné je dokladován rozsáhlou komplexní dokumentací stavu zařízení. „Aktuální rozhodnutí o odstavení čtvrtého výrobního bloku a kontrole příčin nátoku do drenážního systému sekundární části elektrárny nemá s povolovacím řízením přímou souvislost,“ řekl dnes ČTK.

Práce na výměně části jaderného paliva za čerstvé, kontrolách zařízení a technických akcích v třetím bloku Dukovan začaly 14. července. V prvních týdnech byl s třetím blokem mimo provoz zároveň i čtvrtý blok. Souběh odstávek obou bloků technici potřebovali, aby mohli modernizovat systém kontroly a řízení jejich společné centrální čerpací stanice.

Odstávka třetího dukovanského jaderného bloku měla původně skončit 29. října. Při zkouškách před spuštěním ale technici zjistili závadu na jedné armatuře sekundárního obvodu a obnovu provozu museli odložit. Generátory byly znovu připojeny k síti minulý týden v pátek večer.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..