Jelikož se jaderné společnosti a provozovatelé změnili v globální hráče, jaderní regulátoři cítí dopad globalizace, říká Christer Viktorsson, generální ředitel regulačního úřadu Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR) ze Spojených arabských emirátů. Mezinárodní spolupráce a dohody mezi regulačními orgány mohou přispět k podpoře nejvyšších celosvětových standardů v oblasti jaderné bezpečnosti, řekl.

jaderná energie - Úřad FANR: Globalizační klíč k dokonalosti v oblasti regulace - Nové bloky ve světě (Barakah Sept 2017 v2 460) 1
JE Barakah (zdroj: WNN)

Komentáře ředitele Viktorssona byly předneseny před nedávnou mezinárodní konferencí s názvem International Ministerial Conference on Nuclear Power in the 21st Century, která se konala minulý týden v Abú Zabí. Vzhledem k rostoucímu počtu zemí, které se připojují ke globální jaderné komunitě, byly regulační orgány z této oblasti svědky významného pokroku v přístupu a současně posílení významu komplexní nezávislé regulace jako klíče k úspěchu programu jaderné energie kdekoli na světě, poznamenal.

 „V souladu s potřebou neustálého zlepšování a stálého zajišťování maximální bezpečnosti veřejnosti, pracovníků a životního prostředí je třeba posílit naše regulační programy v oblasti jaderné bezpečnosti, zabezpečení, radiační ochrany a ochranných opatření. Vytváření mezinárodních partnerství – kde dochází k výměně informací a zkušeností mezi regulačními orgány, stejně jako zvyšující se podpora od Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) – dosud vedly k vytvoření silnějších a pevnějších regulačních rámců na celém světě,“ vysvětlit.

Viktorsson vyzdvihl program s názvem Multinational Design Evaluation Programme (MDEP) agentury Nuclear Energy Agency spadající pod Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jako příklad úspěšné mezinárodní spolupráce.

 „V globalizovaném světě, kde se mezinárodní partnerství a dohody o společném vývoji, výstavbě a provozu jaderných zařízení stávají čím dál častějšími, získává značnou důležitost očekávání harmonizace v oblasti licencování a regulace. Věříme, že transparentnost a spolupráce mohou pomoci toho dosáhnout co nejefektivnějším a nejúčinnějším způsobem,“ řekl.

Úřad FANR do dnešního dne podepsal s regulačními orgány jiných zemí celkem 15 smluv, naposledy s britským úřadem Office for Nuclear Regulation a kanadskou komisí Canadian Nuclear Safety Commission. Cílem těchto dohod je podpořit výměnu informací o záležitostech, jako je legislativa, předpisy a licence pro výstavbu, provoz a vyřazování jaderných zařízení z provozu, uvedl Viktorsson.

Činnosti jako interní přezkumné mise agentury MAAE s cílem posoudit dodržování mezinárodních požadavků ze strany SAE, nebo mise hostovaná úřadem FANR se jménem Education and Training Appraisal Mission pro posouzení vzdělávání a odborné přípravy v oblasti radiační ochrany a bezpečnosti zdrojů radiace přispěly ke schopnosti inovovat a vyvíjet nové mechanismy v této zemi. Budování a udržování regulačních kapacity v Emirátech má pro úřad FANR velký význam v oblasti zajištění udržitelnosti programu jaderných energetických zdrojů v SAE, dodal.

V březnu první skupina inženýrů z úřadu FANR dokončila program trvající 13 měsíců, který měl za cíl, aby inženýrští absolventi získali znalosti potřebné k pochopení základů jaderného inženýrství a jaderné regulace, stejně jako bezpečnosti, zabezpečení a ochranných opatření.

 „Pokračující tvorba a implementace mezinárodních dohod mezi regulačními orgány, stejně jako spolupráce s agenturami MAAE a OECD/NEA, pomůže zajistit, aby tyto inovace a pokroky podporovaly nejvyšší mezinárodní bezpečnostní normy v celosvětovém jaderném energetickém společenství,“ prohlásil Viktorsson.

První dva ze čtyř tlakovodních reaktorů, které se v SAE staví, s korejským designem APR-1400 – v prvním a druhém bloku jaderné elektrárny Barakah – jsou nyní dokončeny z více jak 96 %, respektive z 87 % a očekává se, že budou uvedeny do provozu v příštím roce. Druhá dvojice bloků této elektrárny je v současné době hotova ze 78 %, respektive z 58 %, přičemž jejich spuštění se předpokládá v letech 2019 a 2020. Po dokončení bude celá elektrárna dodávat až čtvrtinu elektřiny v SAE a ročně zabrání vypouštění emisí v rozsahu 21 milionů tun oxidu uhličitého.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..