Ukrajina dne 6. listopadu restartovala třetí blok Záporožské jaderné elektrárny, a to po odstávce trvající 264 dní, při které proběhly modernizační práce potřebné k prodloužení jeho provozu o deset let – do roku 2027. Provozovatel elektrárny, společnost Energoatom, získal licenci pro prodloužený provoz tohoto bloku od regulátora State Nuclear Regulatory Inspectorate v minulém týdnu.

jaderná energie - Třetí blok JE Záporoží vstoupil do další provozní dekády - Ve světě (Zaporozhe units Energoatom 460) 1
JE Záporoží (zdroj: WNN)

JE Záporoží je největší jadernou elektrárnou v Evropě, přičemž obsahuje šest bloků s celkovou kombinovanou kapacitou 6 000 MWe. Tyto bloky byly uvedeny do provozu v letech 1984, 1985, 1986, 1987, 1989 a 1995.

Společnost Energoatom dne 6. listopadu uvedla, že pět ze šesti bloků Záporožské jaderné elektrárny jsou nyní v provozu, přičemž první blok elektrárny prochází plánovanou odstávkou pro údržbu. Práce na modernizaci třetího bloku jsou plně v souladu s bezpečnostními normami Mezinárodní agentury pro atomovou energii, ukrajinskou jadernou regulací a celosvětovými zkušenostmi s prodloužením provozního období u jaderných zařízení, dodala společnost.

Alexander Ostapovets, generální ředitel JE Záporoží, poznamenal v prohlášení, že tři z bloků jsou nyní v provozu na základě rozšířených licencí. Elektrárnu popsal jako „průkopníka“ v prodlužování provozu u reaktorů s designem V-320 a dodal, že restartování třetího bloku znamená, že polovina reaktorů v elektrárně pracuje nyní nad rámec své původní licence.

„Překročili jsme polovinu cesty, přičemž nashromážděných zkušeností hodláme využít k urychlení modernizace dalších bloků. Prodloužení provozu elektrárny zajistí bezpečnou produkci mnoha dalších TWh elektřiny, což pomůže zajistit energetickou bezpečnost země,“ doplnil ředitel této elektrárny.

Ukrajina má celkem 15 jaderných bloků v komerčním provozu, a to ve čtyřech lokalitách – Chmelnická JE, JE Rovno, Jihoukrajinská JE a JE Záporoží. Všechny ukrajinské jaderné bloky provozuje státní společnost Energoatom. Z celkových 15 ukrajinských jaderných bloků obsahuje 13 tlakovodní reaktory VVER-1000, zbylé dva bloky obsahují reaktory typu VVER-440. Celkový instalovaný výkon ukrajinské jaderné energetiky dosahuje 13 835 MWe.

Sedm z těchto bloků je v provozu nad rámec své původní provozní licence – první tři bloky Záporožské JE; první dva bloky Jihoukrajinské JE; a první dva bloky Rovenské JE.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..