Velké rozhodnutí by mělo v pondělí učinit českobudějovické zastupitelstvo. Na programu jednání budou možné dodávky tepla z Jaderné elektrárny Temelín pro krajské město.

jaderná energie - Teplárna chystá obchod s Temelínem - V Česku (28 1024) 1
V pravé části snímku prochází areálem JE Temelín potrubí vytápějící Týn nad Vltavou. Podobný vývod tepla z elektrárny by mohl směřovat i k Českým Budějovicím. (Zdroj: archiv)

Teplovod za 1,3 miliardy korun by stavěla společnost ČEZ, která už má územní rozhodnutí. Smlouvu chce uzavřít s městskou teplárnou. Vytápěla by se velká českobudějovická sídliště Máj, Vltava, Šumava nebo třeba Pražské předměstí. „Využití temelínského tepla by znamenalo nespálení až 80 tisíců tun uhlí a nevypouštění 80 tisíců tun oxidu uhličitého,“ poznamenal mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták. Opoziční zastupitelce Elišce Richtrové ale na záměru vadí, že se Budějovice ohledně tepla stanou s přivaděčem závislé na třetím subjektu.

Chystaná smlouva s Jadernou elektrárnou Temelín může mít zásadní vliv na českobudějovickou teplárnu. Elektrárna by měla příštích dvacet let dodávat krajskému městu horkou vodu.

Smlouva s Temelínem má být na dodávku v objemu 750 terrajoulů ročně. Podle předsedy dozorčí rady Miroslava Jocha je to asi třetina tepelné energie, kterou dnes budějovická teplárna dodává do rozvodné sítě. Smlouvu s elektrárnou chápe Miroslav Joch jako cestu ke stabilizaci cen a ke zlepšení životního prostředí v Českých Budějovicích. „V praxi se sníží závislost na uhlí, ze které vyplývá řada v budoucnosti nepředvídatelných nákladů, jako je například vývoj ceny emisní povolenky,“ říká Miroslav Joch.

Podle některých zastupitelů ale smlouva o dodávkách horké vody z elektrárny nenabízí jen výhody. Cena tepla totiž bude podle zastupitelky Elišky Richtrové hodně závislá na inflaci. „Právě o míru inflace se má cena tepla každý rok navyšovat,“ zmínila Eliška Richtrová s poukazem na připravovanou smlouvu. Městská teplárna totiž v posledních letech často ani o inflaci nezdražila. Zastupitelce se také nezdá, že pokud teplárna neodebere stanovený objem tepla, čekají ji vysoké smluvní pokuty.

Zastupitelé ale třeba ani žádné rozhodnutí přijmout nemusejí.

Podle opozičního zastupitele Tomáše Bouzka je sice dobře, že budou seznámeni s tak důležitým záměrem městské firmy a s její strategií rozvoje do roku 2040. Podle jeho názoru by ale nemělo v dané věci zastupitelstvo schvalovat nebo neschvalovat případné partnerství teplárny s jadernou elektrárnou. „Je to odpovědnost vedení teplárny,“ říká Tomáš Bouzek s tím, že podnik má na podobné věci kvalifikované manažery. Přesouvání podobného rozhodnutí, se kterým je spojena řada rizik, do zastupitelstva, mu proto přijde jako alibismus.

Horkovod z Temelína by měl být postaven do roku 2020.

Zdroj: Českobudějovický deník, 04. 11. 2017

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..