Již do páté jaderné elektrárny v Evropě byla instalována technologie s názvem Advanced Load Following Control (ALFC) společnosti AREVA NP, která umožňuje jadernému reaktoru automaticky přizpůsobit jeho výkon v reakci na potřeby elektrické sítě, uvedla společnost.

jaderná energie - Švýcarská jaderná elektrárna získala kontrolní systém Cruise od firmy AREVA NP - Ve světě (Goesgen) 1
JE Gösgen (zdroj: Nuclearstreet)

Systém byl instalován ve švýcarské jaderné elektrárně Gösgen. Tento systém upravuje výkon v rozsahu od 100 do 50 % kapacity v krocích s rychlostí až 30 MWe za minutu bez interakce obsluhy. To umožňuje elektrárně provádět úpravy v reakci na výkyvy a poklesy způsobené obnovitelnými zdroji energie, jako je větrná a solární energie, jejichž výkon se mění v závislosti na denní dobu a počasí.

Technologie ALFC je vybavena aktualizovaným softwarem řídicího systému reaktoru, který přizpůsobuje příslušná rozhraní v elektrárně a obsahuje komplexní zkušební řád a školení obsluhy, což zajišťuje bezpečný a správný provoz. 

„Přerušovaná výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, kam patří energie větru a slunce, zvyšuje potřebu vyrovnávacího výkonu,“ citoval zpravodaj Energy Business Review Carstena Dueweka,vedoucího přístrojových a řídících projektů ze společnosti AREVA NP.

Nové systémy pomáhají „stabilizovat“ produkci napříč celou rozvodnou sítí, poznamenal Dueweke. Systém ALFC zvyšuje schopnosti jaderných elektráren poskytovat takovéto služby a zajišťovat tak stabilizační roli v síti.

Od roku 2008 společnost AREVA NP instalovala stejný systém do čtyř německých jaderných elektráren, a to: do druhého bloku JE Philippsburg, do druhého bloku JE Isar a v jaderných elektrárnách Brokdorf a Grohnde. Očekávají se další mezinárodní projekty, neboť probíhá adaptace systému ALFC na jiné reaktorové designy.

Jaderná elektrárna Gösgen se nachází v lokalitě Canton Solothurn na smyčce řeky Aare poblíž velkých spotřebitelských center regionu Swiss Midlands. Elektrárna obsahuje tlakovodní reaktor s instalovaným výkonem 1 010 MWe, jenž zahájil provoz v roce 1979 a v současné době pokrývá asi 15 % energetických potřeb Švýcarska.

Zdroj: Nuclear Street

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..