Společnost South Carolina Electric & Gas Company (SCE&G) představila návrh, který by mohl zajistit část kapacity, jež měla být poskytnuta v rámci projektu jaderné elektrárny VC Summer. Tento projekt by mohl být nahrazen výrobou ze zemního plynu a solární energie. Akcionáři společnosti by tím mohli zmírnit čisté stavební náklady za jaderný projekt, od něhož bylo upuštěno.

jaderná energie - Společnost SCE&G navrhuje zemní plyn a solární energii jako náhradu za JE Summer - Nové bloky ve světě (Summer 2 June 2017 2 460) 1
Staveniště JE VC Summer (zdroj: WNN)

Návrh, který dne 16. listopadu vydala dceřiná společnost firmy Scana Corporation, poskytuje zákazníkům společnosti SCE&G přínos v hodnotě 4,8 miliardy dolarů a bude vyžadovat schválení jihokarolínskou komisí Public Service Commission (PSC).

Společnost SCE&G navrhuje vybudování plynové elektrárny s instalovaným výkonem 540 MWe, která nahradí „více než“ 40 % výkonu, jenž měla poskytovat pro společnost dvoubloková JE Summer. Pořizovací cenu plynové elektrárny – 180 milionů dolarů – by nesli akcionáři společnosti Scana, kteří se rovněž vzdali akcionářského výnosu po dobu životnosti elektrárny. Společnost doplnila, že do svého systému rovněž přidá zhruba 100 MWe solární kapacity.

Elektrické sazby pro zákazníky společnosti SCE&G – komerční, průmyslové a obytné – se vrátí na hranici, kterou měly v březnu roku 2015, což představuje snížení o přibližně 3,5 %. Akcionáři společnosti Scana zmírní čisté náklady za jadernou výstavbu prostřednictvím nejnižších zisků za více než padesátileté období, což podle společnosti bude představovat asi 2,9 miliardy dolarů z celkové částky 4,8 miliardy dolarů.

Společnost SCE&G drží 55 % akcií v projektu JE Summer, přičemž zbytek projektu je ve vlastnictví podniku Santee Cooper.

„Slyšeli jsme obavy našich zákazníků ohledně zaplacení elektrárny a o tom, že vyhrazené prostředky přišli v niveč. Tento návrh přináší zákazníkům rozšíření výroby elektrické energie, zatímco snižuje jejich sazby,“ uvedl Keller Kissam, prezident pro maloobchodní operace ve společnosti SCE&G.

Kissam se stane prezidentem a provozním ředitelem společnosti od 1. ledna 2018.

Jimmy Addison, finanční ředitel společnosti Scana, prohlásil, že společnost doufala, že „zúčastněné strany“ schválí návrh tak, aby mohl získat schválení komisí PSC. „Současné prognózy naznačují, že pokud bude tento návrh přijat, nebudeme potřebovat další výrobní zdroj po dobu několika let. Jedná se o klíčový krok k dosažení výrazného hospodářského růstu v Jižní Karolíně,“ dodal.

Dne 31. července společnost SCG&E oznámila své rozhodnutí ohledně zastavení výstavby dvou bloků navržených firmou Westinghouse s instalovaným výkonem 1200 MWe v jaderné elektrárně VC Summer. Firma Westinghouse vyhlásila v březnu letošního roku bankrot podle kapitoly 11 zákona o bankrotech a oznámení společnosti SCG&E následovalo po rozhodnutí spolumajitele – firmy Santee Cooper – pozastavit výstavbu kvůli předpokládaným zpožděním v termínu dokončení a překročení nákladů.

Celkem čtyři bloky AP1000 – dva v JE VC Summer v Jižní Karolíně a dva v jaderné elektrárně Vogtle v Georgii – byly ve výstavbě v USA předtím, než firma Westinghouse požádala o bankrot. Výstavba druhého bloku JE Summer a třetího bloku JE Vogtle započala v březnu roku 2013, práce na třetím bloku JE Summer a čtvrtém bloku JE Vogtle byly zahájeny v listopadu téhož roku. Spoluvlastníci projektu jaderné elektrárny Vogtle, který vede společnost Georgia Power, v srpnu podali s komisí Georgia Public Service Commission doporučení, aby byla výstavba nových bloků dokončena, a to jako neekonomičtější varianta pro zákazníky. Podnik Bechtel nyní řídí každodenní úsilí při výstavbě v lokalitě JE Vogtle pod vedením společnosti Southern Nuclear Operating Company.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..