27.11.2022

Memorandum o porozumění (Memorandum of Understanding – MoU) ohledně spolupráce v oblasti jaderné energie bylo podepsáno dne 27. listopadu mezi Spojeným královstvím a Jižní Koreou. Dohoda vyzývá k větší spolupráci při výstavbě nových jaderných elektráren a při vyřazování starých jaderných elektráren z provozu.

jaderná energie - Spojené království a Jižní Korea rozšiřují jadernou spolupráci - Nové bloky ve světě (2807) 1
Vizualizace JE Moorside (zdroj: The Guardian)

Memorandum o porozumění podepsali v Londýně jihokorejský ministr obchodu, průmyslu a energetiky – Paik Un-gyu, a britský tajemník pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii – Greg Clark. Podpis tohoto dokumentu následovalo diskuse o rozšíření jaderné spolupráce mezi oběma zeměmi, včetně výstavby a demontáže jaderných elektráren.

Ministr Un-gyu poznamenal, že Jižní Korea má více než 40 let zkušeností s provozem reaktorů, stejně jako zkušenosti v oblasti vývoje jaderných technologií.

Ve svém vyjádření uvedl korejský ministr energetiky, že tajemník Clark slíbil, že vláda Spojeného království má „jasný závazek podporovat“ zahraniční investice do britských nových stavebních jaderných projektů.

Státní společnost Korea Electric Power Corporation (Kepco) již dříve sdělila, že zvažuje převzetí podílu ve společnosti NuGeneration, což je společný podnik vedený firmou Toshiba, jenž plánuje výstavbu jaderné elektrárny Moorside v anglické lokalitě Cumbria. Elektrárna měla podle původních plánů sestávat z reaktorů AP1000 společnosti Westinghouse, ale za korejské účasti existují návrhy, že by reaktorový design mohl být změněn na typ APR1400 společnosti Kepco.

Dceřiná firma společnosti Kepco a jaderný provozovatel – podnik Korea Hydro a Nuclear Power (KHNP) – potvrdil v červenci, že jedná o „spolupráci“ s firmou Horizon Nuclear Power, která plánuje vybudovat v lokalitě Wylfa Newydd ve Walesu dva velké pokročilé varné reaktory. V té době podnik KHNP uvedl, že společnost Hitachi Japan navrhla spolupráci s firmou Horizon, její zcela vlastněnou britskou projektovou společností, a že „podnik KHNP je v raných fázích zkoumání různých aspektů spolupráce z praktického hlediska“.

Jižní Korea by mohla těžit ze zkušeností Spojeného království při vyřazování jaderných elektráren z provozu. První blok jaderné elektrárny Kori 1, který byl trvale odstaven v červnu letošního roku, je prvním jihokorejským reaktorem, který vstoupil do fáze vyřazování z provozu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..