Ze zápisů schůzky ruské a saúdské mezivládní komise, konající se v Rijádu, vyplynuly jasné závěry: vytvořit společnou jadernou infrastrukturu. Podle zápisu z jednání je do plánu zahrnuta ruská státní korporace Rosatom, která by měla stavět velkokapacitní jaderné elektrárny v Saúdské Arábii. Další plány zahrnují schůze koordinačního výboru pro jadernou energii, uspořádání návštěv saúdských odborníků do ruských jaderných elektráren a uskutečnit semináře v Rijádu o ruských technologiích, včetně prezentace malých modulárních reaktorů.

jaderná energie - Rusko a Saúdská Arábie ve snaze mírově využívat jaderné energie - Zprávy (saudi) 1
Ilustrační obrázek (zdroj: http://rosatomnewsletter.com)

V červnu 2015 podepsaly v Petrohradě Rusko a Saúdská Arábie spolupráci v zájmu civilního využívání jaderné technologie. Tento dokument je prvním ze série saúdsko-ruských vztahů a vede k vytvoření právního rámce pro obě země. Spolupráce má probíhat ve všech sektorech civilního jaderného průmyslu. První schůzka zformovaného koordinačního výboru pro jadernou energii se konala v březnu 2016 v Rijádu. Na začátku října Rosatom a organizace King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy dohodli spolupráci na programu mírového využívání jaderné energetiky. Program se bude týkat několika oblastí: reaktorů nízkého a středního výkonu, s využitím pro výrobu energie, či odsolování mořské vody, rozvoj jaderné infrastruktury v Saúdské Arábii pro tamní jaderný program a nakonec lidské zdroje. Rusko a Saúdská Arábie rovněž zvažují výstavbu centra výzkumu v Saúdské Arábii s jaderným reaktorem projektovaným ruskou stranou.

Podle výroční zprávy Rosatomu z roku 2016 je výstavba 2 reaktorů v Saúdské Arábii možná ještě před rokem 2030.

Již dříve Saúdská Arábie oznámila velmi odvážné plány vystavět 16 jaderných reaktorů, aby tak zajistila dodávky elektřiny pro své potřeby. V září Alexej Likhachev, generální ředitel Rosatomu, sdělil některé výsledky z konference mezinárodní agentury (IAEA). Ruská jaderná společnost a její saudští partneři vyjednávají širokou škálu možných produktů k výstavbě. Zejména se jedná o velké elektrárny s odsolovacími zařízeními, dále pak středně velké jaderné elektrárny, či plovoucí elektrárny s modulárními reaktory.

Zdroj: http://rosatomnewsletter.com 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..