Ruská korporace Rosatom podepsala memorandum o porozumění (memorandum of understanding – MoU) s brazilskými společnostmi Centrais Elétricas Brasileiras (Eletrobras) a Eletrobras Termonuclear SA (Eletronuclear) s cílem podpořit spolupráci v oblasti jaderné energie. Memorandum zahrnuje i možnou výstavbu nové jaderné elektrárny v Brazílii, uvedl Rosatom.

jaderná energie - Rusko a Brazílie budou spolupracovat v oblasti jaderné energie - Ve světě (rosatom logoeng) 1
Logo společnosti Rosatom (zdroj: Brands of the World)

Memorandum rovněž zahrnuje služby – včetně provozu, údržby a prací souvisejících s vyřazováním z provozu; správa jaderných paliv; prodloužení provozu stávajících jaderných elektráren v Brazílii; vzdělávání a výcvik personálu působícího v jaderné energetice; a rozvíjení povědomí veřejnosti o brazilském programu v oblasti jaderné energie.

Tento dokument podepsali dne 27. listopadu: Kirill Komarov, první zástupce generálního ředitele pro rozvoj podnikání a mezinárodní obchod korporace Rosatom; Wilson Ferreira Junior, prezident společnosti Eletrobras; a Leonam dos Santos Guimarães, úřadující prezident společnosti Eletronuclear.

Komarov prohlásil, že memorandum o porozumění „položilo základy“ bilaterální spolupráce mezi oběma zeměmi.

„Spolupráce mezi Ruskem a Brazílií zaznamenala v posledních letech oživení,“ řekl Komarov. „Realizujeme projekty v rámci jaderného palivového cyklu a nukleární medicíny. Podpis tohoto memoranda o porozumění představuje novou fázi našeho partnerství. Brazílie má značné zkušenosti s využíváním jaderných technologií a má velké plány na rozvoj svého národního jaderného sektoru,“ dodal.

Rusko-brazilská společná pracovní skupina definuje rámec spolupráce pro implementaci programu.

Obě země podepsaly mezivládní dohodu o spolupráci při mírovém využití jaderné energie v září roku 1994.

Brazílie má dva jaderné reaktory – první a druhý blok jaderné elektrárny Angra – které pokrývají 3 % brazilské poptávky po elektřině a třetí reaktor je ve výstavbě. Její první komerční jaderný reaktor zahájil provoz v roce 1982. Další čtyři velké reaktory jsou navrhovány – tak, aby byly uvedeny do provozu po roce 2020.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..