Českobudějovická teplárna nakročila do nové éry. Napojením své horkovodní sítě na zamýšlený horkovod vedoucí z Jaderné elektrárny Temelín (ETE) do krajského města sníží závislost na uhlí a tím i jeho spotřebu až o 80 tisíc tun za rok. Do ovzduší tak nevypustí asi 80 tisíc tun oxidu uhličitého. Jde o klíčové body Strategie 2040, kterou včera schválila rada města jako jediný akcionář teplárny.

jaderná energie - Rozhodnuto: teplárna má strategii na dalších dvacet let - V Česku (28 1024) 1
V pravé části snímku prochází areálem JE Temelín potrubí vytápějící Týn nad Vltavou. Podobný vývod tepla z elektrárny by mohl směřovat i k Českým Budějovicím. (Zdroj: archiv)

„Jde o důležité rozhodnutí, které firmě dává jasnou vizi dlouhodobého rozvoje. České Budějovice si tím do budoucna zajišťují bezpečné dodávky čistých energií za stabilní ceny,“ říká Václav Král, předseda představenstva teplárny.

Ze dvou variant, „ryze uhelné“ a „kombinované“ akcionář vybral a schválil druhou. Ta zahrnuje i dodávky tepelné energie prostřednictvím horkovodu z ETE od topné sezony 2020/2021. Tím o třetinu klesne dosavadní spotřeba hnědého uhlí a tedy i produkce emisí, popílku a dalších vedlejších energetických produktů. Sníží se rovněž platby za skládkování těchto odpadů či nákup emisních povolenek. Tedy i závislost na těžko předvídatelných vnějších vlivech a restriktivní legislativě pro uhelné zdroje.

Strategie rovněž do budoucna předpokládá využití tuhých alternativních paliv (TAP), vyráběných ze směsného komunálního odpadu. Toho se v okrese České Budějovice ročně vyprodukuje asi 60 tisíc tun. Z něho by mohlo vzniknout 30 až 33 tisíc tun TAP. Tím by se dál snížila závislost teplárny na jednom dominantním palivu.

Přijaté rozhodnutí také znamená, že retrofit dosluhujícího uhelného kotle K12 se současným výkonem 150 tun páry za hodinu se zlevní. Jeho výkon se do roku 2021 totiž bude moci snížit na přibližně 55 t/h. I tato kapacita bude v kombinaci s dalšími zdroji teplárny dostačující pro zajištění stabilních dodávek čistého tepla zákazníkům. Kotel K10 na zemní plyn bude využíván jako záložní zdroj. O využití biomasy koncepce neuvažovala, neboť již nemá podporu státu a trh nezaručuje její dostatek. 

Horkovod z ETE

Podle člena představenstva Martina Žahourka by zamýšlený horkovod měřil 25,9 km a firmu ČEZ jako investora by vyšel na zhruba 1,3 miliardy Kč včetně technických úprav v areálu elektrárny. Výškový rozdíl trasy vyžaduje tři čerpací stanice: v ETE, u obory v Hluboké nad Vltavou a na sídlišti Vltava v současné CPS 2. Zde vznikne i předávací místo. Horkovod má být postaven do roku 2020 a tepelnou energii dodávat plných 22 let až do roku 2042. Návrh smlouvy počítá s roční dodávku 750 TJ tepla.

Investice za stamiliony

Schválený koncepční dokument Strategie 2040 na 190 stranách mapuje aktuální stav technického vybavení, analyzuje budoucí vývoj hlavních faktorů ovlivňujících hospodaření společnosti, vyhodnocuje jednotlivé varianty a modeluje jejich vliv na provoz teplárny v době, kdy jí během několika let čekají významné investice. Ty podle Tomáše Kollarczyka, místopředsedy představenstva, spadají zvláště do období let 2020 – 2025 a půjde o stamilionové částky vložené do výrobních bloků. V první řadě o retrofit kotle K12, ale také o generální opravu druhého tahu kotle K11 v roce 2020 a následně i retrofit tohoto kotle po roce 2029.

„Bude to mít logicky dopad do podnikových financí. Ekonomický model, včetně přehledů o potřebě a tvorbě finančních prostředků dokládá, že proměnu výrobního zařízení teplárna zvládne a bude připravena na příštích minimálně dvacet let stabilního a ekologického provozu,“ uvedl Tomáš Kollarczyk.

Podle představitelů teplárny jsou hlavními cíli nové koncepce zejména zajištění bezpečných a komfortních dodávek produkované páry, horké vody či chladu zákazníkům za dobré a stabilní ceny. To vše při dodržování evropské a státní legislativy a zlepšování životního prostředí v krajském městě a jeho okolí. 

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..