Do okolí japonské Fukušimy se šest a půl roku po havárii v jaderné elektrárně pomalu vrací část původních obyvatel. Do svých starých domovů se jejich majitelé stěhují poté, co japonská vláda loni zrušila evakuační příkaz. V oblasti postižené nejhorší jadernou havárií od výbuchu v Černobylu se ale navrátilci potýkají s mnohými problémy, mimo jiné nemají kde nakupovat. Místní firmy proto přišly s netradičním řešením.

jaderná energie - Rozhlas: Lidé se vracejí k Fukušimě, ale ve městech nikdo nevaří a neprodává. O zásilky se starají drony - JE Fukušima (photo 01) 1
Doručovací dron firmy Rakuten. (Zdroj: Drone.Rakuten.co.jp)

„Všechno se změnilo. Opravdu. Úplně! Nejsou tu vůbec žádné obchody,“ popisuje situaci po návratu do radiací zasaženého regionu starší obyvatelka města Minami Soma, vzdáleného necelých 30 kilometrů od jaderné elektrárny Fukušima.

Právě pro lidi jako ona v okrese Odaka tento týden vznikla nová roznášková služba. Místo poslíčků alle zásilku na místo doručí drony. Z řetězce večerek si místní navrátilci můžou objednat mimo jiné jídlo a další každodenní potřeby. Zboží jim doručí firma, která se specializuje na e-shopy – kvůli vysoké radiaci ho pak na místo dopraví místo lidí drony.

„Vytvoření nové služby kombinací večerek, podomních prodejců a dronů vede k rozvoji místních komunit. Také to pomáhá s zvýšit spokojenost. Když takováto služba funguje u nás, myslím, že může mít úspěch i jinde,“ chválí si projekt Kacunobu Sakurai, starosta města Minami Soma.

Celý text najdete na webu Českého rozhlasu.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..