Minulý týden v Moskvě proběhlo fórum s názvem: „Kompozity bez hranic“, ve kterém Ruské a mezinárodní společnosti diskutovali o hlavních novinkách v pokroku průmyslu s kompozitními materiály. Fórum bylo organizováno skupinou UMATEX (patřící pod Rosatom) ve sdružení se svazem výrobců kompozitních materiálů pod záštitou ruského ministerstva průmyslu a obchodu. Fóra se zúčastnilo více jak 500 lidí.

jaderná energie - Rosatom zkouší možnosti použití kompozitních materiálů v jaderných a větrných elektrárnách - Věda a jádro (composites 1024x681) 1
Fotografie z fóra „Kompozity bez hranic“ (Zdroj: http://rosatomnewsletter.com)

Na zasedání, kterého se zúčastnili všichni členové, nazvaného „Ruské kompozity – průlomové řešení a materiály dneška a zítřka“, první zástupce generálního ředitele Rosatomu pro rozvoj společnosti a mezinárodní obchod Kirill Komarov mluvil o firemní strategii ve vývoji nových výrobků a kompozitních materiálů. Rosatom je dlouholetým výrobcem uhlíkových vláken v Rusku. Argon, jedna z dceřiných společností Rosatomu a nejstarší výrobce uhlíkových vláken v Rusku, byla uvedena do provozu v 70. letech minulého století. Nové zařízení bylo uvedeno do provozu v roce 2015. Alabuga-Volokno má kapacitu pro produkci přes 1400 tun uhlíkových vláken ročně. Tato výroba je mnohem vyšší, než stačí ruský trh spotřebovat (Rusko potřebuje přibližně 300 tun uhlíkových vláken ročně). Výrobky z nové továrny splňují mezinárodní normy a jsou vyváženy do mnoha zemí.

Pro větrné a jaderné elektrárny

Podle Kirilla Komarova plánuje Rosatom použití kompozitních materiálů v projektech jaderných elektráren. Komponenty, které mohou být vyrobeny z kompozitních materiálů, zahrnují povrchy vozovek, světelné sloupky, prefabrikované mosty, kompozitní vyztužená vlákna a tyče pro betonové deštivzdorné konstrukce, oplocení, či vysokotlaké nádoby a potrubí.

Kompozitní materiály mohou být také použity při výstavbě větrných elektráren. Rosatom plánuje vytvořit síť lokálních výrobců lopatek turbín vyrobených z kompozitních materiálů s vyztuženými žebry z uhlíkových vláken a krytů pro větrné elektrárny.

jaderná energie - Rosatom zkouší možnosti použití kompozitních materiálů v jaderných a větrných elektrárnách - Věda a jádro (carbonio energie rinnovabili) 2
Možnost využití kompozitních materiálů z uhlíkových vláken v průmyslu větrných elektráren (Zdroj: http://sitacompositi.com)

Jak rozšířit trh

Vývoj trhu s kompozitními materiály je úlohou skupiny UMATEX (největší ruský a globální TOP TEN výrobce uhlíkových vláken), jedné z dceřiných společností Rosatomu. Alexandr Tyunin, generální ředitel skupiny UMATEX, sdělil na fóru jak rozšířit trh s uhlíkovými vlákny z 300 tun za rok 2017 na 3000 tun v roce 2025. Uvedl čtyři prioritní oblasti, které v budoucnu přispějí k desetinásobnému růstu trhu. Lokální výroba lopatek větrných elektráren spotřebuje přibližně 500 tun uhlíkových vláken ročně. Výroba tlakovodních reaktorových nádob pro reaktory generace IV využije dalších 700 tun ročně. Využití uhlíkových vláken ve sportovním a rekreačním odvětví by mohlo v roce 2025 potřebovat až 400 tun.

Další kapacitu spotřebuje rozvíjející se stavební průmysl (500 tun). Alexandr Tyunin se také domnívá, že výrobci uhlíkových vláken podpoří vývoj použití kompozitních materiálů. Skupina UMATEX proto vyvíjí kompozitní materiál, který by mohli vyrábět a využívat nejrůznější závody v Tatarstánské republice, Moskvě a v Saratovsku.

Zdroj: http://rosatomnewsletter.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..