Dohoda o rozvoji projektů na výstavbu a provoz jaderných elektráren a výzkumného ústavu s víceúčelovým reaktorem byla podepsána mezi Nigérií a ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom. Součástí dohody je harmonogram spolupráce v oblasti mírového využívání jaderných technologií.

jaderná energie - Rosatom podepsal dohodu s Nigérií o rozvoji jaderných projektů - Ve světě (MOU Sign 1024) 1
Podpis memoranda. (Zdroj: Rosatom)

Ze strany Rosatomu soubor dokumentů podepsal Anton Moskvin, viceprezident pro marketing a obchodní rozvoj Rusatom Overseas (součást Rosatomu), a z nigerijské strany Simon Pesco Mallam, generální ředitel Nigeria Atomic Energy Commission, která má na starosti jaderné projekty v Nigérii. Slavnostní ceremonie proběhla za přítomnosti Alexeje Lichačova, generálního ředitele Rosatomu, a Vivian Nwunaku Rose Okeke, stálé představitelky Nigérie při mezinárodních organizacích ve Vídni.

„Rozvoj jaderných technologií umožní Nigérii posílit její postavení jako jednoho z lídrů afrického kontinentu. Jde o rozsáhlé a strategicky významné projekty, které určují vztah mezi našimi zeměmi na velmi dlouhou dobu,“ řekl Anton Moskvin.

V rámci zkoumání technické a ekonomické proveditelnosti projektů výstavby jaderných elektráren a výzkumného ústavu bude ve spolupráci s ruskou stranou proveden výběr vhodných lokalit a také určeny jednotlivé parametry budoucích jaderných zařízení: výkon, typ technologie, termín realizace a její etapy a také modely financování.

Partnerské vztahy mezi oběma zeměmi začaly v roce 2009, kdy byla podepsána mezivládní dohoda o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderných technologií. Dále byly podepsány mezivládní dohody o spolupráci při projektování, výstavbě, provozu a vyřazování z provozu jaderných elektráren a výzkumného ústavu s víceúčelovým reaktorem.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..