Úřad Spojeného království Office for Nuclear Regulation (ONR) a agentura Environment Agency dne 16. listopadu oznámily, že postupují do další fáze ve svém certifikačním procesu s názvem Generic Design Assessment pro britskou verzi čínského jaderného reaktoru Hualong One – HPR1000. Jedná se o reaktorový design, který firma General Nuclear Services (GNS) – dceřiná společnost podniků EDF a China General Nuclear (CGN) – navrhuje použít v budoucí nové jaderné elektrárně v Anglii.

jaderná energie - Regulátoři zahájili technické posouzení britské verze reaktoru HPR1000 - Nové bloky ve světě (HPR1000 cutaway 460 GNS) 1
Vizualizace bloku s reaktorem HPR-1000 (zdroj: WNN)

Proces GDA umožňuje regulačním orgánům zahájit posouzení aspektů bezpečnosti, zabezpečení a životního prostředí v souvislosti s návrhy nových reaktorů, a to předtím, než budou předkládány návrhy týkající se konkrétních lokalit.

Mike Finnerty, zástupce hlavního inspektora z úřadu ONR a ředitel divize pro nové reaktory v úřadu ONR, prohlásil, že byl spokojen s tím, že bylo zavedeno „adekvátní řízení projektu a technické rezervy“ pro vstup do druhého kroku tohoto procesu. To znamená, že byla zahájena fáze technického posouzení.

Podle internetové stránky týkající se britského designu HPR1000 regulátoři dospěli k závěru, že informace předložené firmou GNS během prvního kroku jsou dostatečné, aby bylo možné zahájit druhý krok. Druhý krok byl oficiálně zahájen dne 16. listopadu a podle plánů potrvá asi 12 měsíců. Cílový časový harmonogram procesu GDA pro reaktorový design HPR1000 je přibližně na pět let od začátku prvního kroku.

Podle strategické dohody o investicích, která byla podepsána v říjnu loňského roku, společnost CGN souhlasila s převzetím 33,5% podílu na projektu Hinkley Point C společnosti EDF Energy v lokalitě Somerset, stejně jako se společným vývojem nových jaderných elektráren Sizewell v Suffolku a Bradwellu v Essexu. Jaderné elektrárny Hinkley Point C a Sizewell budou vycházet z francouzské reaktorové technologie EPR, zatímco nová JE Bradwell v Essexu bude založena na designu Hualong One.

V rámci této dohody společnost CGN souhlasila s vytvořením společného podniku s firmou EDF Energy, aby společně usilovaly o regulační schválení britské verze designu Hualong One.

Proces GDA je dobrovolný proces pro dodavatele reaktorů – jedná se spíše o politiku než o zákon – ale vláda očekává, že veškeré nové stavební projekty ve Spojeném království budou založené na technologiích, které tímto procesem prošly. V lednu britská vláda formálně požádala o zahájení tohoto procesu pro britskou verzi reaktoru HPR1000.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..