Energetici na prvním bloku jaderné elektrárny Temelín plánovaně pozvolna snižují výkon, blok pracuje od víkendu v takzvaném výkonovém efektu. Důvodem je plánovaná odstávka bloku, která začne 8. prosince, trvat by měla necelé tři měsíce. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

jaderná energie - První blok Temelína začal kvůli plánované odstávce snižovat výkon - V Česku (JE Temelín zdroj idnes.cz) 1
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Výkon reaktoru se bude postupně snižovat mírně pod 90 procent. V návaznosti na to bude klesat výkon turbogenerátoru. Kvůli výměně paliva bude blok odstaven 8. prosince. „Přechod na výkonový efekt je odrazem bezporuchového provozu bloku v období od poslední odstávky pro výměnu paliva. Zjednodušeně řečeno to znamená, že jsme palivo během kampaně optimálně využili,“ uvedl ředitel elektrárny Temelín Jan Kruml.

Výkon bloku se teď bude každý den snižovat o jedno procento. „Při nižším výkonu reaktoru je možno dodatečně získat energii z některých použitých palivových souborů, a tím je co nejefektivněji využít,“ řekl mluvčí. První temelínský blok je nyní v provozu od 25. prosince 2016, kdy skončila zatím jeho poslední odstávka.

V elektrárně je to letos druhá odstávka. Odstávka druhého temelínského bloku trvala letos od 19. května do 31. července, necelých 73 dní. ČEZ při ní provedl 17.000 činností. Druhý blok je v provozu na plném výkonu.

Od začátku roku vyrobil Temelín 15,2 terawatthodin (TWh) elektřiny. Elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 TWh elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..