Provozovatel Leningradské jaderné elektrárny v Rusku prokázal svůj závazek v oblasti bezpečnosti a podniká mnoho iniciativ pro zlepšení – k tomuto názoru dospěl tým Operational Safety Review Team (OSART) z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

jaderná energie - Provozovatel JE Leningrad prokázal svůj závazek vůči bezpečnosti, uvedla agentura MAAE - Ve světě (Leningrad NPP 460 Rosenergoatom) 1
JE Leningrad (zdroj: WNN)

Mise trvající 17 dní byla dokončena dne 30. listopadu na čtvrtém bloku, který byl připojen k rozvodné síti v roce 1981 a je jedním ze čtyř lehkovodních grafitem moderovaných reaktorů (RBMK-1000) umístěných v této lokalitě vzdálené 100 km západně od Petrohradu. Provozovatelem této elektrárny je společnost Rosenergoatom, dceřiná firma ruské státní jaderné korporace Rosatom.

Přezkum se týkal oblastí vedení a řízení pro bezpečnost; školení a kvalifikace; operací; údržby; technické podpory; provozních zkušeností; radiační ochrany; chemie; a řízení havárií.

„Provozovatel provedl důkladné sebehodnocení vůči bezpečnostním standardům agentury MAAE a zahájil řadu iniciativ pro zlepšení, jako je zavedení integrovaného systému řízení, s cílem dále zvyšoval výkonnost elektrárny,“ uvedla zástupkyně vedoucího týmu Vesselina Ranguelova, starší úřednice v oblasti jaderné bezpečnosti agentury MAAE.

„Zjištění týmu pomohou ještě více posílit provozní bezpečnost elektrárny, zatímco osvědčené postupy, které tým odhalí, pomohou zvýšit bezpečnost po celém světě – pokud budou aplikovány i jinými provozovateli,“ dodala.

Tým identifikoval osvědčené postupy, jež budou sdíleny s jaderným průmyslem v celosvětovém měřítku, včetně: použití plnorozsahového simulátoru pro výcvik v rámci nouzových cvičení; vývoj pokročilého systému pro efektivní řízení korozních procesů ve vinutí statoru generátoru; a využívání komplexních aplikací pravděpodobnostního hodnocení bezpečnosti v rozhodovacím procesu a školení zaměstnanců.

Tým v rámci mise také předložil návrhy pro zlepšení provozní bezpečnosti, jež zahrnovaly: použití předních ukazatelů pro další zlepšení jejího výkonu; posílení programu radiační ochrany; a pravidelné přezkumy programu dozoru a kontroly ohledně chemie s cílem zajistit jeho neustálé zlepšování.

Vladimir Pereguda, ředitel jaderné elektrárny Leningrad, poznamenal, že se jedná o šestou elektrárnu v Rusku, která se za posledních 12 let podrobila přezkumu od týmu OSART.

Tým OSART tvořený dvanácti členy zahrnoval experty z Belgie, Brazílie, Kanady, Číny, České republiky, Francie, Rumunska, Slovenska, Jihoafrické republiky, Švédska a dva úředníky z agentury MAAE. Závěrečná zpráva bude předložena ruské vládě do tří měsíců.

Jaderné elektrárny vyrábějí 17 % elektřiny v Rusku. Rusko tak v současné době provozuje 35 reaktorů a staví sedm dalších, včetně dvou tlakovodních reaktorů (VVER-491) v lokalitě JE Leningrad.

Cílem misí OSART je zlepšení provozní bezpečnosti prostřednictvím objektivního hodnocení bezpečnosti za používání bezpečnostních norem agentury MAAE a případné návrhy vhodných doporučení.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..