Rosatom připravuje změnu jaderného paliva pro maďarskou elektrárnu Paks. Jaderné elektrárně se tím zvýší koeficient využití a vyhoření paliva.

jaderná energie - Pro JE Paks se připravuje modifikované palivo - Zprávy (tvel) 1
Podepisování smlouvy mezi TVEL a Maďarskem (zdroj: rosatomnewsletter.com)

Koeficient využití je faktor popisující provozní dobu jaderného zařízení, je počtem hodin, kdy elektrárna produkuje elektřinu, k počtu hodin v roce. Pro reaktory generace III+ má být tento koeficient v průměru vyšší, jak 0,87, což znamená, že 87 % roku elektrárna vyrábí elektřinu. V jaderné elektrárně Paks jsou nyní instalovány 4 reaktory VVER-440/213, generace II. TVEL, dceřiná společnost Rosatomu, bude nyní vyvíjet modifikaci paliva pro zvýšení koeficientu využití těchto reaktorů. Smlouva o provedení modifikace byla podepsána s maďarskou společností MVM VM PAKS. Cílem spolupráce je vyvinutí nového typu paliva pro reaktory VVER-440. Nové palivo by mělo obsahovat více štěpného uranu a mělo by mít optimalizovaný vodo-uranový poměr stejně, jako nyní používané palivové soubory. S těmito úpravami by mělo být možné zvýšit koeficient využití elektrárny zvýšením délky palivové kampaně.

Jaderná elektrárna Paks je jediná elektrárna s reaktory VVER-440, provozovanými s prodlouženou, 15 měsíční kampaní. Jaderné palivo pro provoz reaktorů je vyráběno v továrně Elmash (továrna patří TVELu a sídlí v Elektrostalu poblíž Moskvy). Smlouva mezi společností TVEL a Maďarským zástupcem pro jadernou energii byla podepsána pro všechny 4 bloky s trváním do konce životnosti bloků.

„Důležité je, že naši maďarští partneři věnují velkou pozornost jakékoliv možnosti zvýšení vyhoření paliva a aktivně se podílejí na vývoji a ře+ení technických aspektů tohoto problému. Hlavní priority TVELu jsou zaměřeny na výzkum a inovaci používaných paliv, a tím poskytovat zákazníkům novější modely paliv se zvýšeným výkonem a vyhořením“, sdělila předsedkyně společnosti TVEL, Natalia Nikipelova.

Jaderná elektrárna Paks byla postavena sovětskými inženýry v letech 1974-1987 a se svými čtyřmi reaktory vyrábí přes 40 % spotřeby Maďarska. Paks je jedna z nejbezpečnějších a nejspolehlivějších jaderných elektráren. Na konci roku 2014, Rusko a Maďarsko podepsali dohodu o výstavbě 5. a 6. bloku s nejpokročilejšími ruskými reaktory VVER-1200, splňující nejpřísnější bezpečnostní standardy po fukušimské nehodě (projekt je známý jako Paks II). Evropská komise povolila výstavbu maďarského nejdůležitějšího energetického projektu. Je potvrzeno, že míra návratnosti elektrárny je srovnatelná s ostatními elektrárnami na trhu. Podle Bruselu se projekt Paks II řídí zásadami a splňuje podmínky Euroatomu. Jaderná kapacita v Maďarsku slouží zájmům Evropské unie, jelikož bude spolehlivě dodávat energii do členských států. V budoucnu 2 nové reaktory nahradí stávající provozované bloky, ty by měly být v provozu až do 30. let 20. století.

Zdroj: rosatomnewsletter.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..