Polský ministr energetiky v září uvedl, že země je připravena k posunu od elektřiny z uhelných zdrojů, které poskytují přibližně 90 % polské elektřiny. Krzysztof Tchorzewski, jenž vystoupil na ekonomickém fóru Krynica-Zdroj Economic Forum v Polsku, uvedl, že země, jejíž státní energetické společnosti mají tři probíhající uhelné projekty, neplánuje už žádné investice do uhlí a místo toho doufá, že do roku 2030 otevře svoji první jadernou elektrárnu.

jaderná energie - Polsko ukončí investice do uhelného průmyslu a přesune se k jádru - Ve světě (figure 1 zarnowiecabanoned nuclearplant) 1
Opuštěné staveniště polské jaderné elektrárny (zdroj: Power)

 

„Po dokončení investic … nyní prováděných na velkých uhelných blocích, nebudeme plánovat nové projekty založené na uhlí,“ uvedl Tchorzewski na fóru dne 6. září. Polsko zvažovalo investice do jaderné energie už v roce 2009, ale své plány odložilo z důvodu klesajících cen energií a v rámci reakce na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v roce 2011. Premiérka Beata Szydlo oživila plány – poté, co její politická strana Law and Justice Party vyhrála poslední všeobecné volby v roce 2015.

Polsko stavělo svoji první jadernou elektrárnu v osmdesátých letech minulého století, ale výstavba JE Zarnowiec byla zastavena a projekt byl zrušen v roce 1990 kvůli ekonomice, měnícímu se politickému klimatu v zemi a pokračujícím obavám ohledně jaderné energetiky po nehodě v roce 1986 v Černobylu.

Polské ministerstvo energetiky dne 15. září uvedlo, že naplánuje výběrové řízení na počátek roku 2018 za účelem výběru technologie pro jeho jaderné reaktory. „Jaderná technologie, jež bude použita při stavbě jaderných elektráren, bude známá po ukončení výběrového řízení. Atomové předpisy umožňují používat pouze testované technologie generace III nebo III+,“ napsalo ministerstvo v reakci na otázky zákonodárců ohledně jaderných plánů země.

Vláda premiérky Szydlové prohlásila, že v příštím desetiletí chce jadernou elektrárnu v provozu. Tchorzewski uvedl na fóru, že Polsko „by chtělo vybudovat tři [jaderné] bloky v pětiletých intervalech, přičemž první z nich by měl být k dispozici v roce 2029“. Dále řekl, že si myslí, že Polsko potřebuje minimálně 4,5 GW jaderné výrobní kapacity nejpozději do roku 2043. Tchorzewski doplnil, že vláda odhaduje náklady na tyto bloky na přibližně 6 miliard eur pro každý reaktor.

Polsko se již zabývalo pokročilým vysokoteplotním plynem chlazeným reaktorem (high-temperature gas-cooled reactor – HTGR) pro některé průmyslové aplikace. Józef Sobolewski, ředitel pro jadernou energii na polském ministerstvu energetiky, hovořil o nasazení reaktorů HTGR ve své zemi pro dodávky tepla v chemických závodech na schůzi Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni v Rakousku dne 19. září. Sobolewski doplnil, že používání reaktorů HTGR by mohlo snížit emise oxidu uhličitého v Polsku o 14-17 milionů tun ročně.

Možnost nedostatku uhlí v zemi může vládu rovněž vést k odchodu od uhelné energie. Polsko dodává většinu svého uhlí ze Slezské pánve, která se nachází v jižní části země. Premiérka Szydlo a polský prezident Andrzej Duda prohlásili, že země má dostatek uhlí na dalších 200 let. Energetičtí analytici však uvedli, že nejlevnější uhlí v povodí je téměř vyčerpané a očekává se, že náklady na těžbu porostou. Kromě toho některé uhelné elektrárny v zemi ohlásily v letošním roce nedostatek zásob uhlí a firma Weglokoks – jeden z předních polských dovozců a vývozců uhlí – uvedla, že má od vlády povolení k dovozu ruského uhlí.

Dovoz uhlí z Ruska byl zdrojem konfliktu v Polsku. V roce 2014 protestovali polští horníci a zablokovali železniční linky, aby zabránili vstupu ruského uhlí do země. Tehdejší prezident – Bronislaw Komorowski – podepsal legislativu omezující dovoz z Ruska.

Tři uhelné projekty ve výstavbě v Polsku zahrnují elektrárny Opole, Kozienice a Jaworzno. Další  – v lokalitě Ostroleka – je naplánován; jedná se o blok, který by přidal k produkci 1 GW a byl by postaven ve stávající uhelné elektrárně, jež byla uvedena do provozu v roce 1956 a byla rozšířena v roce 1972. Očekává se, že nový blok vstoupí do provozu před rokem 2023 – podle polské energetické společnosti Energa Group, která v srpnu letošního roku uvedla, že v září dokončí financování projektu a v prvním čtvrtletí roku 2018 vybere stavebního dodavatele.

Zdroj: POWER

 

O autorovi

admin

2 Comments

    Nový záměr je potřebné náležitě podpořit, orientace na JR třetí + generace je v podstatě k době realizace správný.

    Jsem opravdu zvědav, kdo jim tu elektrárnu postaví 🙂 Francouzi nebo Číňani? Ještě by mohli koupit nějakou vyřazenou v USA 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..