Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) a komise Pakistan Atomic Energy Commission (PAEC) podepsaly dohodu o spolupráci při výstavbě reaktoru Hualong One – HPR1000 – v jaderné elektrárně Chashma.

jaderná energie - Pákistán a Čína se dohodly na vybudování pátého bloku JE Chashma - Nové bloky ve světě (Chashma 5 agreement CNNC 460) 1
Podpis dohody (zdroj: WNN)

„Podle této dohody společnost CNNC vybuduje v pákistánské jaderné elektrárně Chashma výrobní blok s výkonem 1 GW podle technologie HPR1000,“ uvedla společnost CNNC dne 22. listopadu. Reaktor bude součástí sedmého jaderného bloku, který Čína exportovala do Pákistánu a třetím blokem s technologií HPR1000.

Čínou navržený reaktorový design Hualong One – HPR1000 – je ve výstavbě v Číně, a to konkrétně v pátém a šestém bloku jaderné elektrárny Fu-čching (pinyin: Fuqing) a ve třetím a čtvrtém bloku JE Fang-čcheng-kang  (pinyin: Fangchenggang). Očekává se, že první blok s designem Hualong One, pátý blok JE Fu-čching, zahájí provoz v roce 2019. Třetí blok jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang by ho měl následovat ve stejném roce, přičemž další dva bloky by měly být uvedeny do provozu v roce 2020.

JE Chashma již obsahuje čtyři čínské bloky CNP-300, zatímco dva bloky HPR1000 se staví v pákistánské jaderné elektrárně Karáčí. Výstavba druhého bloku JE Karáčí započala v roce 2015, třetí blok této elektrárny se začal stavět o rok později; podle plánů by měly bloky vstoupit do komerčního provozu v roce 2021, respektive v roce 2022.

Technologie HPR1000 je rovněž navrhována pro výstavbu jaderné elektrárny Bradwell ve Spojeném království, kde tento reaktorový design prochází certifikačním procesem Generic Design Assessment. Britské státní regulační orgány – úřad Office for Nuclear Regulation a agentura Environment Agency – nedávno oznámily, že byla zahájena druhá, technická, fáze programu hodnocení britské verze reaktoru HPR1000.

Pátý blok jaderné elektrárny Chashma bude postaven dceřinou firmou společnosti CNNC – podnikem CNNC China Zhongyuan Engineering Corp, doplnila společnost.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..