Malý počet palivových tyčí dodávaných do reaktorů ve Francii a Švýcarsku byl ovlivněn otázkami ohledně kontrol kvality. Skupina EDF Group dne 21. listopadu uvedla, že firma Areva jí oznámila odchylky od kontroly kvality u některých tyčí, což znamenalo, že dodavatel nebyl schopen prokázat, že kontrola kvality dokládá, že byla řádně provedena zkouška těsnosti těchto tyčí.

jaderná energie - Otázky zabezpečení kvality ovlivňují francouzské a švýcarské JE - Ve světě (Leibstadt KKL 460) 1
JE Leibstadt (zdroj: WNN)

Tento problém se týká 14 tyčí z přibližně 2,6 milionů, které jsou instalovány ve francouzské jaderné flotile. Z tohoto počtu se v současné době používají tři tyče, a to po jednom kuse ve třetím bloku jaderné elektrárny Cattenom, v prvním bloku JE Flamanville a ve druhém bloku JE Golfech. Zbývajících 11 tyčí nebylo do reaktorů instalováno. Společnost uvedla, že měření prováděná u těchto reaktorů ukázala, že jsou v bezpečném provozu.

Švýcarský regulační úřad Swiss Federal Nuclear Safety Inspectorate (ENSI) dne 17. listopadu sdělil, že mu bylo oznámeno, že jaderné elektrárně v Leibstadtu byly dodány některé palivové soupravy obsahujícími palivové tyče, které nesplňovaly svoji specifikace. Regulátor řekl, že dotčené tyče byly ovlivněny selháním zabezpečení kvality.

Celkově se jedná o 22 palivových souprav v této elektrárně, vysvětlil úřad ENSI, z nichž šest bylo použito pro tři až čtyři provozní cykly. Dodávka paliva pro JE Leibstadt zahrnuje 648 palivových souprav, což je celkem 62 000 palivových tyčí. Jen malá část těchto tyčí – odhaduje se 0,045 % – je ovlivněna selháním zabezpečení kvality, uvedl úřad ENSI.

Jaderná elektrárna Leibstadt se rozhodla nahradit dotčené sestavy, doplnil úřad ENSI, i když poznamenal, že šest souvisejících sestav nebylo poškozeno v předchozích provozních cyklech.

Jak skupina EDF Group, tak regulační úřad ENSI uvedly, že bezpečnost elektráren nebyla ohrožena.

„Poškození omezeného počtu palivových tyčí není během provozu reaktoru vítáno, ale nepředstavuje žádné nebezpečí pro lidi ani pro životní prostředí, a to kvůli mnohým bariérám a hluboké ochraně [elektrárny],“ řekl Ralph Schultz, vedoucí divize analytiky bezpečnosti úřadu ENSI.

Úřad ENSI uvedl, že provozovatel JE Leibstadt připravuje zprávu ohledně incidentu, kterou regulátor přezkoumá. Navíc úřad ENSI plánuje provést inspekci u výrobce objímek palivových tyčí. Úřad ENSI výrobce nejmenoval.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..