Čtvrtek, 22 října
Shadow

Novinky.cz: Odborníci budou na ČVUT řešit životnost betonových konstrukcí jaderných elektráren

Chování betonových konstrukcí a změny ve struktuře betonu vlivem ozařování, spolehlivost těchto konstrukcí či možnost získávat pro výzkum dlouho ozařované betony z uzavřených jaderných elektráren. Nejen těmito tématy se budou zabývat odborníci na zasedání Mezinárodní komise pro ozářený beton (ICIC), které se od 6. do 10. listopadu uskuteční na Fakultě stavební ČVUT v Praze.

Kupony ze stínicího betonu používané pro ozařování ve zkušebním reaktoru. (Zdroj: Fakulta stavební ČVUT)

Na konferenci dorazí zástupci provozovatelů jaderných elektráren z Japonska, Francie a Finska, odborníci z prestižních světových univerzit, rovněž zástupci úřadů pro jadernou regulaci z Japonska a Spojených států a specialisté z úřadu pro jadernou bezpečnost Španělska.

„Pětidenní zasedání, na němž se sejde 50 špičkových odborníků z celého světa, se bude věnovat zejména problematice dlouhodobých procesů probíhajících v ozářeném betonu. Jedině pokud tyto procesy přesně chápeme, lze provádět stoprocentně bezpečná rozhodnutí týkající se prodlužování životnosti betonových konstrukcí jaderných elektráren a výstavby nových s ohledem na celý životní cyklus těchto zařízení,“ vysvětlil Petr Štemberk z katedry betonových a zděných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT, která zasedání této komise pořádá.

Jednat se podle něj bude například o výběru nových složek betonu pro výstavbu nových bloků elektráren a úložišť jaderného odpadu.

Celý text najdete na webu Novinky.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..