Americká organizace Energy Information Administration (EIA) tvrdí, že globální jaderná kapacita poroste od roku 2016 do roku 2040 v průměru 1,6 % ročně. Růst bude veden převážně zeměmi, které nejsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (Organisation for Economic Cooperation and Development – OECD).

jaderná energie - Nečlenské země organizace OECD povedou podle EIA jaderný růst - Ve světě (EIA reference case 460) 1
Prognóza vývoje jaderných kapacit agentury EIA (zdroj: WNN)

S odvoláním na svůj dokument nazvaný International Energy Outlook 2017 – zveřejněný v září letošního roku – organizace EIA dne 9. listopadu uvedla, že očekává, že Čína bude pokračovat ve světovém jaderném růstu, přičemž ji bude následovat Indie. Očekává se, že tento růst kompenzuje pokles jaderné kapacity ve Spojených státech amerických, Japonsku a Evropě.

Vzhledem k tomu, že poptávka po elektrické energii hraje ústřední roli při rozhodování o výstavbě – nebo trvalém odstavování – jaderné kapacity, organizace EIA uvedla, že očekává, že růst poptávky po elektřině v Číně, Indii a na Středním východě překročí růst v USA, Evropě a Japonsku. Vyšší předpokládaný růst poptávky po elektřině u nečlenských zemí organizace OECD je výsledkem vyššího růstu hrubého domácího produktu a počtu obyvatel ve srovnání s členskými zeměmi OECD.

Organizace očekává, že Čína, ve které se realizuje třetina celosvětové jaderné výstavby, dokončí plány na instalaci 58 GWe nových jaderných kapacit do roku 2024.

„Do roku 2032 se předpokládá, že Čína předčí Spojené státy – jakožto zemi s největší kapacitou pro výrobu elektrické energie,“ uvedla organizace EIA.

Referenční scénář této organizace uvádí, že do roku 2040 se celosvětově instalovaná jaderná kapacita zvýší na 507,6 GWe, a to z hranice 352,0 GWe z roku 2016.

Organizace EIA je americká federální agentura odpovědná za shromažďování, analýzu a šíření nezávislých a nestranných informací o energetice.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..